Hypotéky, úvěry a pojištění

Zlatá éra českých bank pokračuje. Objem úvěrů roste a lidé poctivě splácejí

10.08.2015 13:30
Výdělek České spořitelny, ČSOB a Komerční banky za prvních šest měsíců v souhrnu dosáhl 21 miliard korun.
To je sice o 400 milionů méně než loni, výsledek ale ovlivnilo zaúčtování chystaného odvodu do nového fondu, který EU zřídila pro případné krachy bank.
Tuzemské banky letos zažívají jedno z nejlepších období v historii. Česká ekonomika nabrala tempo a firmy i lidé si víc půjčují. To hlavní, co letos podporuje vysoké zisky bank, je ale stále lepší platební morálka v Česku. Bankám se vyhnuly významnější bankroty firem, daří se jim vymáhat už dříve odepsané špatné úvěry a méně neplatičů než v minulosti mají i z nových půjček.
Tato situace bankám umožňuje dávat méně peněz do rezerv na nesplácené úvěry. Příkladem je Komerční banka, která tyto rezervy meziročně snížila o 85 procent na rekordně nízkých 118 milionů korun.
Výdělek České spořitelny, ČSOB a Komerční banky za prvních šest měsíců v souhrnu dosáhl 21 miliard korun. To je sice meziročně zhruba o 400 milionů méně, nicméně výsledek významně ovlivnilo zaúčtování chystaného odvodu do nového fondu, který Evropská unie zřídila pro případné krachy bank. V případě zmíněných tří bank jde v součtu o náklad kolem jedné miliardy korun. Kdyby ho Brusel nepožadoval, jejich zisky by snadno překonaly výsledek před rokem.
 
Dobré výsledky se odráží i na vývoji akcií Komerční banky, která je jako jediná ze zmíněných bank obchodována na burze. Od počátku roku její tržní hodnota stoupla takřka o 15 procent.
 

Náklady na riziko jsou na dně

Analytici se shodují, že největším překvapením jsou extrémně nízké náklady na riziko, které některé banky samy považují za dlouhodobě neudržitelné.
"Náklady na riziko, které jsou v případě některých bank rekordně nízké, jsou překvapivé. Ke snižování tohoto výdaje totiž dochází už několik čtvrtletí. Spolu s tím, jak se bankám daří držet na uzdě provozní náklady a jak ožil i zájem o úvěry, daří se jim držet vysoké zisky i v prostředí nízkých úrokových sazeb," říká Marek Hatlapatka, hlavní investiční stratég společnosti Cyrrus.
Podle Petra Kříže, partnera společnosti PwC ČR, který je odborníkem na finanční sektor, mají významný efekt na zisky českých bank stále příjmy z poplatků. "I když jdou poplatky kvůli konkurenci na trhu dolů, bankám stále zaručují solidní příjmy, " říká Kříž.
Zisky velké bankovní trojky mohly dokonce vzrůst ještě výrazněji, nebýt nízkých úrokových sazeb, které drží ČNB u dna ve snaze podpořit růst ekonomiky. Kvůli nízkým sazbám vydělávají banky méně na úrocích.
Snižuje se totiž rozdíl mezi tím, co dostávají na úrocích od klientů za poskytnuté úvěry, a tím, co platí klientům za vklady. Čistý úrokový výnos ostatně klesl v první půli roku všem bankám zhruba o tři až čtyři procenta.
Kvůli nízkým úrokovým sazbám navíc takřka nic nevynášejí státní dluhopisy, do nichž bankovní domy investují velkou část získaných vkladů.
 

Vzkvétající matky

Domácí banky výraznou měrou přispěly k tomu, že se dařilo i jejich zahraničním matkám. Například rakouská skupina Erste Group, která vlastní Českou spořitelnu, se po loňské hrozivé pololetní ztrátě ve výši 930 milionů eur dokázala vrátit k zisku. Za prvních šest měsíců roku vydělala takřka půl miliardy eur.
"Většině z našich klíčových trhů ve střední a východní Evropě se daří podstatně lépe než zbytku Evropy, přičemž zvyšující se podíl na růstu má domácí poptávka," pochvaloval si středoevropské výsledky generální ředitel Erste Andreas Treichl.
Dařilo se i francouzské Société Générale. Matce Komerční banky stoupl v první polovině roku čistý zisk meziročně o 78 procent na 2,22 miliardy eur. Podobně výrazný růst zisku zaznamenala i belgická finanční skupina KBC. Vlastník ČSOB v prvním pololetí meziročně zvýšil čistý zisk téměř o tři čtvrtiny na 1,2 miliardy eur.
 
Zpět

Realitní kancelář Pardubice nabízí zprostředkování prodeje rodinných domů, bytů, pozemků a komerčních realit. Zajistíme financování prostřednictvím hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření. Realitka Pardubice nabízí služby i pro Hradec Králové, Chrudim, kraj Vysočina a okolí. www.realitkapardubice.cz

Vyhledávání

© 2013 Všechna práva vyhrazena.