Hypotéky, úvěry a pojištění

Včasnou fixací úroků ušetříte při splácení hypotéky i desítky tisíc korun. Příští rok hypotéky zdraží

03.11.2015 20:59
Češi si berou větší hypotéky, stále častěji si fixují jejich úroky na pět, případně i sedm let.
Příští rok mohou být hypoteční úvěry kvůli chystanému zjednodušení předčasných splátek dražší.
Průměrná výše hypotéky dosáhla podle serveru Hypoindex 1,85 milionu korun.
Objem nových a refinancovaných hypoték může být letos rekordní. Od ledna do konce září dosáhl 135,4 miliardy korun. Podle Marie Mockové, mluvčí Hypoteční banky, jedničky na trhu, je to asi o osm miliard méně než 143,4 miliardy za celý loňský rok. Dá se tedy očekávat, že celková výše uzavřených hypotečních úvěrů letos převýší rekordních 149,7 miliardy z roku 2013.
Příčinou je vedle nízkých úroků růst ekonomiky a větší zájem Čechů utrácet. Průměrná výše hypotéky dosáhla podle serveru Hypoindex 1,85 milionu korun. Silná konkurence umožňuje ušetřit při uzavření nové či refinancování stávající hypotéky na nejčastěji využívaných pět let desítky tisíc nebo i více. Potvrzuje to modelový výpočet Josefa Rajdla, vedoucího analytika firmy Fincentrum, která vydává Hypoindex. Vychází z porovnání hypotečních úvěrů, které je možné v současné době získat na českém trhu.
 

Noví hráči preferují refinancování

Letos začal poskytovat hypotéky jeden z mladších hráčů na bankovním trhu, Air Bank. Stejně jako část dalších nových bank zatím nabízí jen jejich refinancování s omezenou délkou fixace úroků − nyní tříletou. Banka jde podle mluvčího Vladimíra Komjatiho proti trendu stagnace cen, v říjnu snížila sazbu na 1,89 procenta. Klienty láká tím, že mohou kdykoliv během fixace zdarma uhradit splátky či celou hypotéku. Když si ji převedou v době fixace jinam, hradí náklady 0,2 procenta ročně z výše úvěru do konce fixace.
"Zájem o hypoteční úvěry je mnohem vyšší než loni, podíl úvěrů na jejich refinancování téměř stejný," uvedla Veronika Exnerová z tiskového centra České spořitelny. Úroky hypoték letos mohou oscilovat kolem historicky nejnižších úrovní. Příští rok vzrostou podle analytiků spořitelny výnosy pětiletého státního dluhopisu, který ovlivňuje nejoblíbenější pětiletou fixaci úrokové sazby u hypoték, asi o půl procenta. Do 15. listopadu nabízí spořitelna hypotéku s pojištěním schopnosti splácet s osmiletou fixací a úrokem 2,09 procenta, bez pojištění činí úrok 2,29 procenta. Platí to pro nové hypotéky, až do 90 procent hodnoty nemovitosti, splácené z Aktivního účtu u České spořitelny. "Tuto sazbu klientům garantujeme 30 dní i pro refinancování hypoték z jiných bank. Včetně odhadu zdarma pro všechny fixace," dodala Exnerová.
"V poslední době roste zájem o hypotéky se sedmiletou fixací," uvedla mluvčí ČSOB Pavla Hávová. ČSOB i Era svět (Poštovní spořitelna) nabízejí garantovanou sazbu 1,99 procenta, a to do 70 procent ceny nemovitosti. "Úrokové schody" umožňují získat za každý půjčený milion o 0,1 procenta nižší úrok, nejvýše 0,4 procenta. Nelze je kombinovat s garantovaným úrokem.
 

Ceny zdraží regulace hypoték

Equa bank nyní nabízí hypotéky bez vstupního poplatku, u účelových garantuje sazbu 1,99 procenta, u neúčelových 3,99 procenta. Ke každé vyplácí bonus. Umožňuje také zdarma splatit pětinu hypotéky vždy po 12 splátkách úvěru. Při splacení během fixace hradí klient desetinu ze zůstatku úvěru. Do konce roku banka nečeká podle mluvčí Markéty Dvořáčkové větší pohyb sazeb, příští rok je může ovlivnit chystaná regulace hypoték. Povinné výhodnější podmínky pro předčasné splátky hypoték mohou zdražit ceny zdrojů, z nichž se banky refinancují. Podobný vývoj cen očekává i většina dalších bank.
Expobank (LLBW) se podle specialisty externí distribuce Miroslava Horny zaměřuje hlavně na financování nestandardních a složitějších obchodů pro fyzické osoby. Plošné novinky či akce tedy nechystá.
Fio banka letos třikrát snížila úročení hypoték. Pořízení tohoto úvěru včetně mimořádné splátky je zdarma. Více než polovinu tvoří refinancování. "Zvýšení úroků nechystáme, zájemcům o bydlení chceme dál nabízet úvěry s nízkými úroky. Nechci ale předjímat vývoj na trhu," dodal mluvčí banky Zdeněk Kovář.
V GE Money tvoří refinancování asi čtvrtinu nových hypoték. Proti loňsku mírně klesá, což podle specialistky komunikace Lucie Policarové odráží vývoj na trhu. Do konce roku a pro první úrokové období nabízí banka neúčelový úvěr k hypotéce na cokoliv od 2,74 procenta ročně a fixaci úroků na pět a deset let. Podmínkou je uzavření účelové hypotéky a doplňkového úvěru ve stanoveném objemu současně.
 

Banky se více snaží udržet klienty

Podle mluvčí Hypoteční banky Marie Mockové mohou vydržet stávající úrokové sazby u hypoték několik týdnů, možná i měsíců. Refinancování tvoří v této bance, ČSOB a Era světě (Poštovní spořitelně) z téže finanční skupiny asi pětinu portfolia, o něco méně než loni. "Banky se více snaží klienty udržet a nabízejí s předstihem zajímavé podmínky," řekla Mocková. Výše průměrné hypotéky v Hypoteční bance proti loňsku vzrostla o sto tisíc na 1,8 milionu. Její klienti stále více volí sedmiletou fixaci. Banka nyní nabízí Australskou hypotéku: čím více si klient půjčí, tím nižší úrok získá, a to až o 0,4 procenta.
Komerční banka změnila podle mluvčího Pavla Zubka úrokové sazby 15. června. Fixace na tři až 15 let se zvýšily o 0,1 až 0,3 procenta ročně, nejvíce osmileté a delší.
mBank naopak úroky hypoték v červnu snížila. Aktuálně není podle mluvčího Pavla Vlčka důvod k jejich zvýšení. Pokud nedojde k něčemu nečekanému, měly by zůstat nejméně do konce roku podobné jako nyní.
Raiffeisenbank nabízí do konce listopadu slevu 0,2 procentního bodu z úrokové sazby a mimořádný bonus 4000 korun při podpisu smlouvy. Aktivní majitelé účtů eKonto Smart či eKonto Komplet mohou využít slevy ve výši procentního bodu a celkem tak ušetřit až 1,2 procentního bodu.
Podle mluvčího UniCredit Bank Petra Plocka cena peněz na mezibankovním trhu mírně roste, hypoteční sazby může ovlivnit hlavně vyšší cena desetiletých dluhopisů. Tento růst by ale neměl být bez silného ekonomického impulzu rychlý či prudký. Banka má nyní u tříleté fixace nejvýhodnější sazbu na trhu od 1,69 procenta. Umožňuje také refinancovat hypotéku skutečně on-line včetně zaslání všech dokumentů s expresním schválením do 48 hodin.
 
Ve Wüstenrot hypoteční bance se podle Heleny Duškové z úseku marketingu a PR z 55 procent podílí na celkovém objemu hypoték jejich refinancování. Banka v současné době nabízí zájemcům Hypotéku Refin bez jakýchkoliv poplatků za zpracování, poskytnutí úvěru, ale také za jeho správu. Stejnou výhodu poskytuje do konce roku klientům, kteří si u ní pořídí Hypotéku na vlastní bydlení nebo neúčelovou Hypotéku na cokoliv.
 
Zpět

Realitní kancelář Pardubice nabízí zprostředkování prodeje rodinných domů, bytů, pozemků a komerčních realit. Zajistíme financování prostřednictvím hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření. Realitka Pardubice nabízí služby i pro Hradec Králové, Chrudim, kraj Vysočina a okolí. www.realitkapardubice.cz

Vyhledávání

© 2013 Všechna práva vyhrazena.