Hypotéky, úvěry a pojištění

Úvěrové firmy klamaly klienty, mohou jim vracet miliardy

31.03.2014 15:28

Česká obchodní inspekce uložila dvoumilionovou pokutu společnosti Essox. Chybovaly podle ní i další firmy. Spor se vede o výpočet RPSN.
Praha - Některé velké úvěrové společnosti chybovaly při výpočtu splátek. Jejich klienti, kteří si půjčovali převážně na ojetá auta, mohou v krajním případě podle Mladé fronty Dnes dostat odškodné celkem až šest miliard korun.
Česká obchodní inspekce už kvůli tomu uložila dvoumilionovou pokutu firmě Essox. Firem, které nepravdivě informovaly své klienty, je podle inspekce více, konkrétně ale další firmy inspekce nejmenuje. Podle pondělního vydání MF Dnes špatně vypočítával půjčky například i Home Credit. Ten ale pochybení odmítl.
Úvěrová firma Essox, společný podnik české Komerční banky a mateřské Société Générale, dostala pokutu kvůli špatnému výpočtu roční procentní sazby nákladů (RPSN), která udává celkové náklady na úvěr. RPSN Essox uváděl o polovinu nižší, než podle inspekce měla být.
Firma se k případu odmítla vyjádřit, protože ještě neskončilo správní řízení. Odborníci oslovení MF Dnes uvedli, že stejných chyb jako Essox se dopustil i Home Credit. Mluvčí firmy Zuzana Bienvenu ale deníku řekla, že podle právního názoru Home Creditu byl výpočet správný.

O polovinu méně

Kde konkrétně měly firmy pochybit? „Ve výpočtu se hodnotí nejen výše finančních částek – splátky úvěru –, ale i druhý neméně důležitý rozměr, čas,“ řekl listu lektor finanční gramotnosti z Národního institutu pro další vzdělávání Zbyněk Bárta. Jinak řečeno, RPSN počítá a zohledňuje, kolik peněz dlužník vrací a kdy. Ačkoli správně měl být poplatek za poskytnutí úvěru započítán jako počáteční náklad, firmy jej „rozpustily“ v celé době splatnosti – tím jim vyšla i RPSN nižší.
Ukazatel je přitom základním parametrem, podle kterého spotřebitel pozná, jak je úvěr nákladný, o kolik jej přeplatí a podle kterého se také rozhoduje, zda si úvěr vezme, či nikoli. Essox u napadené smlouvy uváděl RPSN ve výši 13,08 procenta. „Správně mělo být 25,66 procenta,“ dodal Bárta. Klient tedy dostal informaci, že úvěr je o polovinu levnější, než kolik ve skutečnosti stál.
Podobně dopadlo i několik přezkoumávaných smluv Home Creditu. U půjčky na auto ve výši 453 312 korun vyšla splátkové společnosti RPSN 22,12 procenta. „Správně je 47,83 procenta,“ vypočetl Jan Attl ze znaleckého ústavu Equity Solutions Appraisals. Zkoumaná smlouva ukazuje i častý nešvar úvěrových smluv, které se uzavírají v autobazarech. Náklady spojené s poskytnutím úvěru vyšplhaly na 137 964 korun. Firma tedy jako poplatek za sjednání půjčky inkasovala třetinu toho, co stálo celé auto.
Smlouvu za Essox, kterou obchodní inspekce napadla, uzavřel bazar AAA Auto. Stejně jako smlouvy Home Creditu, které nechala MF Dnes přezkoumat. Autobazar však jakoukoli vinu odmítá. „Veškeré podmínky úvěrových smluv včetně všech souvisejících plateb si stanovují partneři (a zákazníci je platí jim), tj. naší společnosti nepřísluší se k nim vyjadřovat,“ uvedl za AAA Auto Michal Häckl.

Nemáme signály, že jednáme špatně

Zatímco Essox se k celé problematice odmítl vyjádřit, Home Credit se obhajuje. Právní názor firmy, že RPSN počítá správně, potvrdily podle Zuzany Bienvenu, mluvčí Home Creditu, opakovaně i judikáty obecných soudů a rovněž kontroly České obchodní inspekce. "Inspekce tento způsob započítávání poplatku do výše půjčky, a tedy i tento způsob vstupu do RPSN, neshledala jako nesprávný,“ řekla dále MF Dnes.
Na upřesňující dotaz, o jaká soudní rozhodnutí týkající se výpočtu ceny úvěru jde, pak uvedla: „Vycházíme z faktu, že ani od jedné ze zmiňovaných institucí jsme po kontrolách či soudních řízeních (které se týkaly konkrétních úvěrových smluv) dosud neměli a nemáme žádný signál o tom, že by námi používaná metodologie výpočtu RPSN byla nesprávná.“
Podle České obchodní inspekce ale nejde vykládat výsledky konkrétních kontrol tak, že ujde-li jednou společnost postihu za určité protiprávní jednání, je tím provždy inspekce vázána a jednání se stává nepostižitelným. MF Dnes navíc zjistila, že Home Credit ještě minimálně na začátku roku 2012 půjčoval způsobem, který nyní sám označuje za chybný – poplatek za poskytnutý úvěr i volitelné pojištění aut kalkuloval do ceny úvěru, výsledkem tedy byla i mnohem vyšší RPSN.
Kromě pokut hrozí Essoxu a dalším firmám, že budou muset vrátit uhrazené poplatky a další si nebudou moci účtovat. Půjčky se navíc přeúročí takzvanou diskontní sazbou České národní banky, která činila v posledních letech 0,05 až 0,25 procenta, kdežto úroková sazba spotřebitelských půjček se pohybuje mezi deseti až 20 procenty, píše list.
Klienti ale musí splátkovou firmu o vrácení peněz požádat sami, a pokud jim společnost nevyhoví, obrátit se na soud či finančního arbitra. Ke v úvodu zmíněným až šesti miliardám korun, které by úvěrové společnosti mohly svým klientům vracet, tak ještě vede dlouhá cesta.

Zdroj: https://zpravy.aktualne.cz/finance/uverove-spolecnosti-klamaly-mohou-klientum-vracet-miliardy/r~9871d95cb8ae11e387f2002590604f2e/

Zpět

Realitní kancelář Pardubice nabízí zprostředkování prodeje rodinných domů, bytů, pozemků a komerčních realit. Zajistíme financování prostřednictvím hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření. Realitka Pardubice nabízí služby i pro Hradec Králové, Chrudim, kraj Vysočina a okolí. www.realitkapardubice.cz

Vyhledávání

© 2013 Všechna práva vyhrazena.