Hypotéky, úvěry a pojištění

Úroky u hypoték narážejí na dno

08.04.2014 09:33

Půjčky na bydlení jsou nyní v Česku nejlevnější v historii. Úrokové sazby většiny běžně dostupných hypotečních úvěrů spadly pod tři procenta a podle odborníků se současnými jarními slevami v bankách už zřejmě narážejí na dno, od něhož se nejpozději začátkem příštího roku odrazí zase vzhůru.
Ještě před pěti lety si zájemci o hypoteční úvěr mohli nechat zdát o úrokových sazbách pod pěti procenty. Od té doby banky opakovaně tvrdily, že hypoteční sazby už nemají kam klesat. Teprve letos by se to však mělo podle všeho naplnit, shodují se ekonomové.
Repo sazba ČNB, od které se úročení komerčních úvěrů odvíjí, by se však měla podle nich ještě letos udržet na historickém minimu 0,05 procenta, kam ji centrální bankéři poslali v listopadu 2012.
„Standardní hypotéku do 80 procent hodnoty nemovitosti s pětiletou fixací sazby lze nyní na trhu bez potíží sehnat za 2,7 procenta,“ řekl Právu hypoteční poradce Jiří Houška. V některých případech se lze podle něj i bez podmínky pojištění dostat až na 2,59 procenta, při skutečně velkém úvěru pak až na 2,39 procenta.
Banky v posledních týdnech spustily nejrůznější akce, které atraktivitu hypoték zvýšily. Například hypoteční banka Wüstenrot snížila na konci února úrokové sazby až o 0,4 procenta. Stejnou slevu teď nabízí i Raiffeisenbank. Mezi další zajímavé nabídky patří i akce mBank na refinancování, sazba na tříletém fixu může dosáhnout 2,29 procenta. Podmínkou je zde ale pojištění schopnosti splácet.

Slevy i odpouštění poplatků

Stejnou podmínku má i Česká spořitelna (ČS), která v období od 7. do 20. dubna nabídne zájemcům garantovanou sazbu 2,55 procenta. Bez pojištění ČS garantuje sazbu 2,75 procenta. Hypotéku ČS s těmito sazbami poskytuje až do 85 procent hodnoty nemovitosti s pětiletou fixací úrokové sazby.
Na slevu při splnění určité podmínky ale láká klienty třeba i GE Money. Úrok 2,69 procenta u hypotéky nad dva milióny korun může získat ten, kdo si v GE zřídí i účet Genius Gold. Evropská banka nabízí slevu proti úrokovému lístku o 0,2 procenta. ČSOB a Hypoteční banka ji odvíjejí od výše hypotéky – sazbu snižují o 0,1 až 0,5 procenta. Nejvyšší možná sleva se týká hypoték nad čtyři milióny korun. Některé ústavy dávají slevy na úroku a současně odpouštějí poplatky.
Modrá pyramida do konce dubna nabízí garantovanou sazbu 2,94 procenta u úvěru do 85 procent hodnoty zástavy, přičemž zpracování půjčky a ocenění nemovitosti je zdarma. Komerční banka přišla s garancí sazby 2,79 procenta na tříleté a pětileté fixaci sazby bez podmínky pojištění, a to u hypoték rovněž do 85 procent hodnoty zástavy.
Například při úrokové sazbě 2,7 procenta činí měsíční splátky hypotéky ve výši 1 000 000 Kč se splatností 30 let 4056 Kč. Je však zapotřebí si uvědomit, že hypotéku vždy přeplatíte minimálně o polovinu vypůjčené částky. Je proto vhodné se nejdřív poohlédnout po možnosti půjčky v rámci rodiny.

Refixací úroku lze ušetřit desetitisíce

Na současných rekordně nízkých sazbách nyní mohou vydělat nejen noví zájemci o hypotéku, ale i desítky tisíc klientů hypotečních bank, kterým letos končí fixace úroku. Díky refixaci mohou ročně ušetřit tisíce až desetitisíce korun.
Například klient, který si před pěti lety vzal hypotéku ve výši 1 milión Kč se sazbou rovných 5 procent při splatnosti 20 let, nyní splácí 6600 Kč. Při nové úrokové sazbě 2,69 procenta činí splátka 5392 Kč, měsíčně tak ušetří 1208 Kč.
Zoufat si ovšem nemusí ani ti, kterým fixace sazby skončí až příští rok. Banky už totiž umožňují sjednání aktuální nízké úrokové sazby pro budoucí refixaci, a to až s osmnáctiměsíčním předstihem.
„Fixace začne běžet hned od podpisu smlouvy, i když klient čerpá až za 12 až 18 měsíců. V takovém případě teď doporučuji sjednat si šestiletou fixaci. I tato fixace má totiž velmi dobré úroky,“ radí Houška.

Nechte si předložit více nabídek

Odborníci také lidem radí zajít si před vypršením fixace na pobočku své banky, nechat si od ní vyjet nabídku a následně si ji porovnat s nabídkou ostatních bank – přímým oslovením bank, ale i přes hypotečního (finančního) poradce nebo internetové srovnávače.
„Lidé sjednávající hypotéku pomocí internetu volí již několik měsíců co nejdelší fixace. Myslí si, že doba levných hypoték může brzy skončit,“ řekl Právu manažer internetového portálu Sfinance.cz Martin Špaček.
Průměrná délka fixace sazby se podle údajů portálu nyní pohybuje přes 4,5 roku. Průměrná sazba nových hypoték přitom od začátku roku mírně klesla na 2,95 procenta. Každá třetí hypotéka, o kterou zažádali klienti Sfinance.cz, sloužila k refinancování úvěru. Díky refinancování hypotéky teď lidé mohou podle Špačka ročně ušetřit až 30 tisíc korun.

Zdroj: https://www.novinky.cz/finance/332733-uroky-u-hypotek-narazeji-na-dno.html

Zpět

Realitní kancelář Pardubice nabízí zprostředkování prodeje rodinných domů, bytů, pozemků a komerčních realit. Zajistíme financování prostřednictvím hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření. Realitka Pardubice nabízí služby i pro Hradec Králové, Chrudim, kraj Vysočina a okolí. www.realitkapardubice.cz

Vyhledávání

© 2013 Všechna práva vyhrazena.