Hypotéky, úvěry a pojištění

Účty zdarma táhnou: Malé české banky těm tradičním "ukradly" téměř půl milionu klientů

14.01.2014 09:23

Přibližně půl milionu klientů dohromady dosud získaly malé české banky, které začaly vznikat přibližně před dvěma roky. Velkou většinu z nich přetáhly tradičním bankám, vůči kterým se vymezují levnějšími službami.
Menší banky, které začaly na tuzemském trhu fungovat v posledních letech, získaly už několik stovek tisíc klientů. Jejich počet se blíží k půl milionu. Klienti k nim přicházejí především od velkých tuzemských bank.
Vyplývá to z ankety mezi Zuno Bank, Air Bank a Equa Bank. Malé banky lákají klienty především na vedení účtu zdarma, levnější služby, transparentnost nebo výhodné úročení spořicích účtů.
Internetová Zuno Bank, která zahájila činnost v polovině roku 2011, získala dosud v ČR a na Slovensku 200 tisíc klientů. Průměrný věk klienta je 37 let, na účtu má průměrně 9600 korun a 100 700 korun má naspořeno. Obvyklý klient Zuno si většinou půjčuje částku okolo 133 tisíc korun a povolený limit přečerpání na kreditní kartě má 58 700 korun.
Air Bank ze skupiny PPF, která zahájila provoz v listopadu 2011, dosud získala zhruba 220 tisíc klientů. V samotném loňském roce to bylo 125 tisíc klientů. "Důvodem rychlého růstu byl především velký zájem klientů o náš úročený běžný účet. Loni si k nám například převedlo celý svůj běžný účet s využitím kodexu mobility čtyřikrát více klientů než o rok dříve," řekl mluvčí banky Vladimír Komjati.
Dodal, že přes 95 procent klientů do Air Bank tímto způsobem přešlo jen z pěti velkých bank, tedy České spořitelny, ČSOB, Komerční banky, GE Money Bank a Raiffeisenbank.
Equa Bank, která vznikla v červnu 2011 z Banco Popolare, má zhruba 75 tisíc klientů. "Ve třech čtvrtinách případů k nám klienti přicházejí z velkých bank," uvedla mluvčí banky Markéta Dvořáčková.
I když nové banky získávají klienty především na úkor velkých bank, odborníci dlouhodobě upozorňují, že vzhledem k jejich velikosti bude úbytek klientů pro velké banky zanedbatelný. Dohromady mají tři největší tuzemské banky miliony klientů. Největší tuzemskou bankou podle počtu klientů je Česká spořitelna. Celá její skupina měla ke konci loňského září 5,3 milionu klientů.

Zdroj: https://byznys.ihned.cz/zpravodajstvi-cesko/c1-61554650-ucty-zdarma-tahnou-male-ceske-banky-tem-tradicnim-ukradly-temer-pul-milionu-klientu

Zpět

Realitní kancelář Pardubice nabízí zprostředkování prodeje rodinných domů, bytů, pozemků a komerčních realit. Zajistíme financování prostřednictvím hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření. Realitka Pardubice nabízí služby i pro Hradec Králové, Chrudim, kraj Vysočina a okolí. www.realitkapardubice.cz

Vyhledávání

© 2013 Všechna práva vyhrazena.