Hypotéky, úvěry a pojištění

Stavební spořitelny loni vyplatily na úvěry o pětinu více. Lidé chtějí na bydlení uspořit v průměru 340 t

18.01.2016 14:43
Úvěry poskytnuté stavebními spořitelnami ve srovnání s minulým rokem vzrostly o 22 procent.
Naopak zájem o uzavírání nových smluv o stavebním spoření loni klesl.
Průměrná cílová částka u nově uzavřených smluv loni stoupla na 340 600 korun.
Stavební spořitelny poskytly loni úvěry za téměř 49 miliard korun, což je ve srovnání s předchozím rokem nárůst o 22 procent. Naopak zájem o smlouvy o stavebním spoření loni o čtvrtinu klesl, spořitelny uzavřely necelých 459 tisíc smluv. 
"Příznivá situace na trhu nemovitostí a extrémně nízké úrokové sazby na finančním trhu motivovaly i řadu lidí, kteří rekonstrukci nebo nákup nového bytu či domu dosud odkládali," uvedl předseda představenstva Raiffeisen stavební spořitelny Jan Jeníček.
Průměrná cílová částka u nově uzavřených smluv loni stoupla o 11 procent na 340 600 korun. Cílová částka vyjadřuje budoucí záměry zákazníka, tedy kolik si hodlá naspořit nebo půjčit na bydlení.
"Stavební spoření tak při současných nízkých úrokových sazbách na jiných konzervativních produktech motivuje klienty k ukládání větších částek. Ve stavebním spoření klienti mohou získat zhodnocení 3,5 procenta ročně, žádný jiný zabezpečený produkt takový výnos nepřináší," uvedl mluvčí Českomoravské stavební spořitelny Tomáš Kofroň.
Předloni podle srovnatelných dat stavební spořitelny poskytly úvěry za 40,2 miliardy korun, což byl meziroční pokles o desetinu. Naopak zájem o nové smlouvy předloni mírně stoupl a spořitelny jich uzavřely přes 613 tisíc.
Stavební spořitelny poskytují úvěry ze svých zdrojů, tedy z vkladů klientů, kteří si spoří. Naopak hypoteční banky si na úvěr, který pak poskytnou klientovi, většinou půjčují. Úrokové sazby závisí na délce doby fixace a ceně peněz na mezibankovním trhu.
 
Zpět

Realitní kancelář Pardubice nabízí zprostředkování prodeje rodinných domů, bytů, pozemků a komerčních realit. Zajistíme financování prostřednictvím hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření. Realitka Pardubice nabízí služby i pro Hradec Králové, Chrudim, kraj Vysočina a okolí. www.realitkapardubice.cz

Vyhledávání

© 2013 Všechna práva vyhrazena.