Hypotéky, úvěry a pojištění

Stát přiškrtí životní pojištění. Miliony lidí mohou přijít o daňové zvýhodnění

27.06.2014 17:12
U investičního životního pojištění je nyní možné odepsat z daní až dvanáct tisíc korun ročně. Lidé z ministerstva financí však připravují novelu zákona o daních, která počítá s výrazným omezením odpisů. Vláda si od toho slibuje miliardy korun navíc.
Miliony Čechů si nyní odepisují z daní náklady na investiční životní pojištění. Od příštího roku je ale zřejmě čeká změna k horšímu. Ministerstvo financí chce v novele zákona o daních z příjmu možnost odpisů výrazně omezit.
Slibuje si od toho více peněz na daních - řádově miliardy korun. Návrh ministerstva bude v nejbližší době posuzovat vláda a parlament.
U investičního životního pojištění je teď možné z daní odepsat až 12 tisíc korun ročně. Podle ministerského návrhu by si bylo možné snížit daňový základ jen o peníze zaplacené na krytí pojistných rizik. Nikoli již tedy také z prostředků na úhradu takzvané spořicí složky investičního životního pojištění, které jsou určeny na investice.
Ty často tvoří většinu z uhrazeného pojistného. Změna se má týkat investičního životního pojištění, které platí za zaměstnance firmy, ale i fyzických osob, které si tuto pojistku platí samy.
Podle ministerstva mimo jiné firmy využívají investiční životní pojištění ke zvýšení příjmů svých zaměstnanců, místo aby jim zvedly plat. Pro firmy je to výhodnější než zvyšování platů - z nich by musely platit větší odvody.
Podle údajů České asociace pojišťoven měli Češi koncem března 6,13 milionu životních pojistek s předepsaným pojistným ve výši 11,73 miliardy korun. Většinu tvoří investiční životní pojištění.
Představitelé pojišťoven tvrdí, že návrh obsahuje řadu sporných bodů. Investiční životní pojištění by bylo proti jiným dlouhodobým spořicím produktům znevýhodněné. Především vůči penzijním fondům působícím ve třetím pilíři, v nichž si bude možné dál ročně odepsat na daních až 12 tisíc korun. To může vést k poklesu zájmu o investiční životní pojištění.
"Chceme zachovat daňové zvýhodnění soukromého životního pojištění v dosavadním rozsahu," řekl výkonný ředitel České asociace pojišťoven Tomáš Síkora.
Předložený návrh jde podle jeho slov proti slibům vládních politiků, podle nichž chce díky daňovým úlevám podpořit úspory na důchod.
 

Pomůžou speciální sankce?

 
Michal Žurovec z tiskového odboru ministerstva financí ale tento argument odmítá. Podle něho je nyní možné vybrat výnosy z investičního životního pojištění průběžně nebo již po několika letech. Podle Žurovce to tak dělá mnoho lidí, a je proto zpochybněn dlouhodobý charakter této investice jako formy úspor na stáří.
Síkora upozorňuje na to, že možnost odečítat si z daní pouze rizikovou složku investičního životního pojištění nemá v praxi žádný význam. Sama o sobě totiž žádný výnos navíc nepřináší, a nikoho proto možnost odepsat si tuto část daní nepřesvědčí, aby si spořil na penzi sám. Pokud tedy bude ponecháno daňové zvýhodnění u této rizikové složky, postrádá to podle Síkory smysl.
Domnívá se také, že snahu firem vyhnout se díky příspěvku na pojištění vyšším daním je možné řešit efektivnějším způsobem. Navrhuje například omezit určitý typ výplat nebo zavést specifické sankce - například vyšší srážkové daně při předčasných výběrech výnosů.
Zatím není jasné, jestli se navrhovaná změna dotkne jen nových, nebo také již uzavřených smluv. V uplynulých letech už stát upravoval podmínky a výši podpory například u stavebního spoření, hypoték či penzijního připojištění.
 
Zpět

Realitní kancelář Pardubice nabízí zprostředkování prodeje rodinných domů, bytů, pozemků a komerčních realit. Zajistíme financování prostřednictvím hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření. Realitka Pardubice nabízí služby i pro Hradec Králové, Chrudim, kraj Vysočina a okolí. www.realitkapardubice.cz

Vyhledávání

© 2013 Všechna práva vyhrazena.