Hypotéky, úvěry a pojištění

Sazby hypoték stále padají a nic je nezastaví

19.11.2014 11:51
Sen o vlastním bydlení se může stát realitou. Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů poklesla ze zářijových 2,54 procenta na 2,51 procenta v říjnu. Úrokové sazby u hypoték jsou zase nejníže v historii a pravděpodobně stále ještě nedosáhly dna.
Při troše štěstí si můžete vzít i hypotéku s úrokovou sazkou 1,79 procenta, ale musíte splnit určité podmínky. Sazby jsou však v podstatě stále vysoko. „V situaci, kdy se průměrný roční výnos desetiletého českého státního dluhopisu pohybuje okolo 0,8 procenta, se průměrné sazby hypotečních úvěrů zdají být stále relativně vysoko,“ říká vedoucí analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl. 
Banky nezlevňují jen nejběžnější tříleté a pětileté fixace, velice nízko se pohybují i desetileté fixace u hypoték. „Levné financování delších sazeb na trhu umožnilo bankám výrazně zlevnit i delší fixace, kde banky vidí významný benefit ve stabilitě klienta a jsou ochotny tomuto účelu obětovat část marže. Za situace, kdy jsou klienti stále méně ochotni přijmout pasivně jakoukoliv nabídku banky, je toto řešení oboustranně zajímavé,“ dodává Josef Rajdl.
Podle Fincentrum Hypoindexu si v říjnu pro hypoteční úvěr zašlo do bank 7 724 lidí, což je o 578 méně než v září.
Podle údajů společnosti Golem Finance sice ceny bytů vytrvale rostou (před rokem byla průměrná cena bytů 1,75 milionu korun, letos je to 1,83 milionu), ale díky stále klesajícím úrokům (za rok o více než půl procenta) bude měsíční splátka hypotéky obdobná jako před rokem. Kdo se tedy nyní rozhodne koupi financovat hypotékou, žádnou zásadní změnu nezaznamená.
Banky zpravidla v závěru roku spěchají v plnění obchodních plánů, což s sebou nese většinou i pokles sazeb. „A podobný vývoj očekáváme i v letošním roce. Pohyb cen v listopadu a prosinci sice už nemusí být tak výrazný jako v uplynulém měsíci, ale i tak bude závěr roku zajímavý a máme se na co těšit. Stále však držíme náš odhad s očekávaným dosažením úrokového dna na přelomu letošního roku,“ říká ředitel společnosti Golem Finance Libor Ostatek.
První bankou, která v říjnu řízla do výše úrokových sazeb, byla Raiffeisenbank, kterou následovala Wüstenrot. Po pár dnech oznámily pokles sazeb UniCredit Bank, GE Money Bank, Equa Bank, Oberbank a také Česká spořitelna a Komerční banka. Výsledkem je radikální zlevnění hypoték.
Se zajímavým konceptem „vše za cenu jedné“ pro nejžádanější hypotéky přišla UniCredit Bank: tříleté a pětileté fixace a hypotéky s variabilní úrokovou sazbou. Všechny mají úrokovou sazbu ve výši 1,79 procenta ročně. „Klient získá nejenom nejlepší úrokovou sazbu, ale také výhodné podmínky bez dalšího přemýšlení, jaký typ úrokové sazby či fixačního období si má vybrat,“ dodává Giovanni Guidi, ředitel retailového bankovnictví UniCredit Bank. Nabídka platí od 3. listopadu pro Českou republiku i Slovensko. Vztahuje se na nové bydlení i refinancování stávajícího, ale využít ji může pouze prvních tisíc klientů.
 
Zpět

Realitní kancelář Pardubice nabízí zprostředkování prodeje rodinných domů, bytů, pozemků a komerčních realit. Zajistíme financování prostřednictvím hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření. Realitka Pardubice nabízí služby i pro Hradec Králové, Chrudim, kraj Vysočina a okolí. www.realitkapardubice.cz

Vyhledávání

© 2013 Všechna práva vyhrazena.