Hypotéky, úvěry a pojištění

Raiffeisenbank si jako první česká banka půjčila za hypotéky v eurech. A levně

03.11.2014 11:54
Pátá největší banka v Česku, Raiffeisenbank, si dokázala půjčit o polovinu levněji, než za kolik investoři půjčují Spojeným státům. Ve středeční aukci prodala balík hypotečních zástavních listů splatných za pět let, přičemž investoři se spokojili s výnosem 0,75 procenta ročně. Ve stejný den americké ministerstvo financí muselo za pětileté dolarové bondy nabídnout víc než dvojnásobný úrok.
Raiffeisenbank prodala na zahraničních trzích balík papírů, za něž ručí v Česku vydanými hypotékami, za celkem půl miliardy eur, tedy zhruba 14 miliard korun. Tak velkou emisi dosud žádná česká banka neudělala. "Byla by škoda nechat tak levné peníze ležet na zemi. Je to cesta, jak získat levnější zdroje na expanzi než na českém trhu, a navíc v objemu, na jaký bychom na něm nedosáhli," vysvětluje člen představenstva Raiffeisenbank Jan Pudil, proč jako první banka ve středo- a východoevropském regionu přistoupila k emisi v cizí měně.
Banka využívá současnou politiku Evropské centrální banky (ECB), která se snaží povzbudit ekonomiku co nejlevnějšími a nejdostupnějšími úvěry.
"Pro emise hypotečních zástavních listů v eurech jde o výborné načasování - ECB před třemi týdny v rámci nového programu kvantitativního uvolňování zahrnula tyto papíry mezi ty, které od investorů na přání vykoupí. Díky této garanci šla jejich cena nahoru a úrok, který platí emitent investorům, se snížil. Program ECB sice zahrnuje jen emitenty v eurozóně, ale i my z něho profitujeme," říká Pudil.
 
Banka použije získaná eura na korunové úvěry. "Jsou to zdroje, které chceme využít napříč bankou. České právo umožňuje, aby se daly použít i na jiné typy úvěrů, než jsou hypotéky," říká Pudil. Podle něj banka nejde do žádného devizového rizika. Současně s úpisem si koupila zajištění a eura investorům za pět let splatí v současném kurzu.
Raiffeisenbank podobně jako většina českých bank financuje své úvěry převážně z vkladů. Od této transakce si slibuje, že na nich do budoucna nebude tak závislá. Do krize jí s úvěrováním pomáhala mateřská skupina Raiffeisen. Poslední dobou však rakouská skupina podporuje nezávislost dceřiných bank na jejích financích všude tam, kde je to možné, tedy i v Česku. Aktuálně banka vykazuje poměr úvěrů ke vkladům kolem 105 procent (průměr v sektoru je podle ČNB 80 procent), takže potřebuje i jiné zdroje.
Když se Raiffeisenbank bude expanze dařit, další eurové emise by dle Pudila mohly následovat. "Třeba jednou za dva, za tři roky. Bude to pro nás jednodušší, protože investoři nás už budou znát," dodal Pudil.
Korunové hypoteční zástavní listy vydávají české banky už téměř dvě desetiletí, ale v posledních letech jejich atraktivita klesla. Ještě před krizí investorům vydělávaly skoro pět procent ročně, ovšem s postupným snižováním sazeb ČNB se roční výnos dostal pod jedno procento. Taková výše drobným střadatelům nestačí, neboť jsou u některých bank schopni získat lepší podmínky na spořicích účtech. Nízký výnos odrazuje i velké investory, a objemy emisí hypotečních zástavních listů tak klesají.
 
Zpět

Realitní kancelář Pardubice nabízí zprostředkování prodeje rodinných domů, bytů, pozemků a komerčních realit. Zajistíme financování prostřednictvím hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření. Realitka Pardubice nabízí služby i pro Hradec Králové, Chrudim, kraj Vysočina a okolí. www.realitkapardubice.cz

Vyhledávání

© 2013 Všechna práva vyhrazena.