Hypotéky, úvěry a pojištění

Polovina Čechů si zakládá stavební spoření s úmyslem investovat úspory do bydlení

29.08.2014 08:58
Ještě před pár lety si mnozí Češi zakládali stavební spoření především proto, aby výhodně a bezpečně spořili a úspory pak použili na cokoliv. Důvodem byla hlavně zajímavá státní podpora a vysoké úroky. Po úpravě podmínek a snížení úroků, kvůli nimž už není produkt tolik atraktivní, se mnozí klienti spořitelen přiznávají k tomu, že ke sjednání je nyní vede úmysl investovat naspořené peníze hlavně do bydlení.
Podle průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny (RSTS) mezi širokou veřejností České republiky (836 dotázaných) ukázal, že téměř polovina dotázaných Čechů si stavební spoření zakládá již s úmyslem naspořené peníze investovat do bydlení.
Desetině lidí jde od začátku především o možnost čerpat v budoucnu výhodnější úvěr na bydlení. Třetina spořící populace nezná předem účel, na který použije naspořené prostředky a pouze zhruba jeden člověk z deseti lidí si spoří z jiných důvodů nebo na konkrétní účely, které nesouvisí s bydlením.
 

Lidé mají v rodině i více smluv

V současné době mají stavební spoření zhruba dvě pětiny obyvatel České republiky a dalších osm procent lidí si plánuje v dohledné době produkt založit. Aktuálně mají lidé naspořeno necelých 430 miliard korun.
Nejčastější počet smluv o stavebním spoření v rodině jsou jedna až dvě - zmínila polovina dotázaných. Další pětina lidí spoří na třech i více smlouvách.
 

Úspory hlavně na rekonstrukci a koupi bydlení

Lidé nejčastěji naspořené peníze na účtech stavebního spoření používají na rekonstrukci bydlení (47 procent) a nákup bytu nebo domu (28 procent). Každý šestý člověk si nechá peníze volně k dispozici.
Dalším častým využitím úspor je pořízení či obměna vybavení domácnosti. Z úspor Češi kupují nábytek (14 procent), bílou techniku (11 procent) nebo platí nečekané výdaje (11 procent).
Třetina lidí využila možnosti čerpat řádný nebo překlenovací úvěr. Ve většině případů (59 procent) ho využívají pro financování kompletních rekonstrukcí a přestaveb. Další dvě pětiny lidí jeho prostřednictvím financují pořízení bytu nebo domu.
 
Zpět

Realitní kancelář Pardubice nabízí zprostředkování prodeje rodinných domů, bytů, pozemků a komerčních realit. Zajistíme financování prostřednictvím hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření. Realitka Pardubice nabízí služby i pro Hradec Králové, Chrudim, kraj Vysočina a okolí. www.realitkapardubice.cz

Vyhledávání

© 2013 Všechna práva vyhrazena.