Hypotéky, úvěry a pojištění

Pojišťovny odmítly pojistit desítky cestovek. Kvůli jejich finanční situaci

13.04.2015 09:13
Kvůli špatným ekonomickým výsledkům nejsou pojištěné desítky cestovek.
V Česku působí přes tisíc cestovních kanceláří.
Podle údajů pojišťoven má pojištění přibližně 940 z nich.
Pojišťovny pro tento rok pojistily proti riziku úpadku téměř 940 cestovních kanceláří. S dalšími ještě jednají, každá odmítla pojistit desítky kanceláří. Důvodem byly vesměs jejich špatné ekonomické výsledky. Vyplývá to z ankety mezi pojišťovnami, které pojištění poskytují. Ceny pojistek zůstaly zhruba na loňské úrovni. V Česku působí přes tisíc cestovních kanceláří.
U Generali je pojištěno 306 cestovních kanceláří. "Průběžně jednáme s řadou dalších. Ne všechny mají obnovu pojistné smlouvy například k prvnímu lednu. Vedle obnov smluv jde také o posuzování žádostí nově vznikajících cestovních kanceláří," řekl mluvčí pojišťovny Jiří Cívka. Pojistit odmítla desítky CK.
"Jedním z kritérií je posouzení finanční situace kanceláře vůči interním směrnicím pojišťovny. U nově vznikajících subjektů pak dostatečný podnikatelský plán, který cestovní kancelář předkládá ministerstvu pro místní rozvoj při žádosti o koncesi," dodal.
Česká podnikatelská pojišťovna pojistila 215 cestovních kanceláří, což je počet srovnatelný se stejným obdobím minulého roku. Pojistit odmítla řádově desítky CK, které nesplňovaly kritéria stanovená metodikou ČPP. "Nyní jednáme s 12 novými zájemci o pojištění," uvedla mluvčí pojišťovny Renata Čapková. Ceny pojistek se proti minulému roku zásadně nezměnily.
UNIQA má pro případ úpadku pojištěných 130 cestovních kanceláří. Odmítla pojistit řádově několik desítek zájemců převážně z řad nově vzniklých CK nebo kanceláří, kterým pojistitelé odmítli prodloužit pojištění kvůli výraznému zhoršení finančních ukazatelů. Ceny pojistek se v průměru neměnily, v jednotlivých případech s ohledem na meziroční změny poměrů k dílčím změnám podmínek docházelo a docházet bude, uvedla mluvčí pojišťovny Eva Svobodová.
ERV Evropská pojišťovna pojistila 130 cestovních kanceláří, na 46 jich pojistit odmítla. Nejčastějšími důvody byly podle mluvčího pojišťovny Vlastimila Divokého jejich špatné ekonomické výsledky nebo nerealistické obchodní plány.
U Union poisťovny je pojištěno 158 českých cestovních kanceláří, s dalšími šesti slovenská pojišťovna jedná. Zamítla 13 žádostí. Ceny pojistek podle mluvčí Judity Smatanové pojišťovna nezměnila.
Cívka připomněl, že pojistné je individuální a odvíjí se mimo jiné od pojistné částky, jejíž minimální výše je v zákoně vyjádřena procenty z budoucích či předešlých tržeb. Pojistnou částku navrhuje cestovní kancelář.
"Zákonem stanovené percentuální minimum může být v konečném důsledku nedostatečné a nemusí stačit na pokrytí všech oprávněných nároků v případě úpadku kanceláře," podotkl. Generali proto nabízí soukromé cestovní pojištění. To je podle něj adekvátní ochranou do doby, než bude novelizován zákon, který prý nechrání spotřebitele dostatečně.
 
Zpět

Realitní kancelář Pardubice nabízí zprostředkování prodeje rodinných domů, bytů, pozemků a komerčních realit. Zajistíme financování prostřednictvím hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření. Realitka Pardubice nabízí služby i pro Hradec Králové, Chrudim, kraj Vysočina a okolí. www.realitkapardubice.cz

Vyhledávání

© 2013 Všechna práva vyhrazena.