Hypotéky, úvěry a pojištění

Penzijní fondy nově lákají k agresivnějšímu spoření. Potřebují sehnat více klientů

28.04.2014 09:57

První penzijní společnosti začaly lákat klienty penzijního připojištění, aby si převedli úspory do nových rizikovějších fondů. V těch je totiž málo klientů a společnostem hrozí, že do konce letošního roku nesplní zákonné podmínky, aby mohly dál fungovat.
Nové fondy penzijního spoření stát spustil začátkem minulého roku. Jejich výhodou je, že některé mohou investovat víc do akcií. Odvážnějším klientům tak dávají šanci na větší zhodnocení úspor na důchod. To bylo v minulosti velmi nízké a nepřekonalo inflaci. Na druhou stranu nové fondy lidem nezaručují, že v nich neprodělají.
Do starých fondů už není možné od konce listopadu 2012 vstupovat. Klienti v nich mají ze zákona garanci, že nemohou jít do minusu. Penzijní společnosti jim musí případný prodělek fondu každý rok dorovnat ze svého. Na druhou stranu ale staré fondy musí investovat převážně jen do nejbezpečnějších cenných papírů, a to jim brání v odvážnějším zhodnocování peněz.
"Vytipovali jsme skupinu klientů, kterým postupně nabízíme převod z penzijního připojištění do nových fondů doplňkového penzijního spoření,“ říká mluvčí České spořitelny Klára Pačesová. Banka rozesílá hlavně mladším klientům dopis, ve kterém nové fondy líčí jako investičně zajímavější. Jako průměrný výnos starých fondů uvádí jedno procento ročně, u nových pak 3,48 procenta.
V loňském roce ale byla realita jiná. Starým fondům se dařilo lépe než většině nových fondů. Mimo jiné i proto, že do nových fondů peníze přitékaly jen pomalu a malý objem kapitálu je brzdil ve větším rozjezdu investic. Výnos většiny starých fondů za loňský rok se pohybuje nad průměrnou inflací 1,4 procenta.
Podle bankéřů nové fondy doplácely na malý objem kapitálu a teprve postupný rozjezd investic. Zároveň bankéři tvrdí, že na nízkém průměrném zhodnocení nových fondů se podepsala velká opatrnost Čechů. Většina klientů v obavě ze ztráty sází na nejkonzervativnější strategie a tím v principu omezují své šance na vyšší výnos. Třeba v České spořitelně tak postupuje 95 procent klientů nových fondů.
Penzijní společnosti se nyní snaží klienty přesvědčit, že v dlouhodobém horizontu nedává opatrnost smysl a pouze odvážnější investice přinesou adekvátní výnos.

Zdroj: https://byznys.ihned.cz/zpravodajstvi-cesko/c1-62093370-penzijni-fondy-nove-lakaji-k-agresivnejsimu-sporeni-potrebuji-sehnat-vice-klientu

Zpět

Realitní kancelář Pardubice nabízí zprostředkování prodeje rodinných domů, bytů, pozemků a komerčních realit. Zajistíme financování prostřednictvím hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření. Realitka Pardubice nabízí služby i pro Hradec Králové, Chrudim, kraj Vysočina a okolí. www.realitkapardubice.cz

Vyhledávání

© 2013 Všechna práva vyhrazena.