Hypotéky, úvěry a pojištění

Majitelům hypoték vrátí stát méně peněz. Vláda podpoří nižší limit pro odečet úroků

11.02.2014 17:07

Od příštího roku by mělo dojít k výrazné změně, která se dotkne několika desítek tisíc majitelů hypoték. Podle všeho už nepůjde odepisovat až 300 tisíc, ale jen 80 tisíc. Nečasova vláda prosadila nižší limit pro odečet úroků z daní a nový kabinet opatření nejspíš podpoří.
Lidé s velkými hypotékami přijdou od příštího roku až o desítky tisíc. Výrazně se jim sníží částka, o niž si lze snížit daňový základ. Nápad někdejší vlády Petra Nečase zřejmě podpoří i nový kabinet.
Zatímco ještě letos lze k daňovým přiznáním, jež se právě vyplňují, přiložit doklady o úrocích z úvěrů na bydlení do výše 300 tisíc, nově to bude výrazně méně, zřejmě 80 tisíc. Takže ten, kdo byl dosud zvyklý, že se mu na jaře díky odpisu úroků vrátilo na účet až 45 tisíc, se bude muset spokojit v nejlepším případě s tisíci dvanácti.
"Dokážu si představit revizi nynější částky směrem dolů," řekl Hospodářským novinám premiér Bohuslav Sobotka. Právě jeho vláda bude o parametrech podpory bydlení rozhodovat.
Podle údajů finanční správy si ročně o snížení daní o úroky z hypotéky nebo stavebního úvěru požádá na 370 tisíc lidí, státní rozpočet to vyjde zhruba na miliardu korun. Menší limit podle odhadů odborníků dopadne přibližně na pětinu z nich.
Snížení částky původně prosadila už v roce 2011 vláda Petra Nečase jako součást daňové reformy napojené na zavedení jednotného inkasního místa, platného od roku 2015. Velkou část tohoto balíku zákonů sice koalice ČSSD, hnutí ANO a lidovců plánuje odložit nebo zrušit, nižší odpisy úroků ale nejspíš přežijí.
"Zahájili jsme důkladnou analýzu těchto opatření a bod po bodu je budeme posuzovat a rozhodovat, zda nabudou účinnosti, či budou zrušena," připustil mluvčí ministerstva financí Marek Zeman, že ne všechno, co zůstalo po exministrovi Miroslavu Kalouskovi, skončí na smetišti.
"Opatření má krýt rozumnou hypotéku pro střední třídu. A 300 tisíc je poměrně vysoká částka," říká Jan Čapek, daňový expert z poradenské společnosti EY a blízký spolupracovník vicepremiéra Andreje Babiše, jehož podřízení budou o úpravě rozhodovat.
Třistatisícové roční úroky odpovídají při dnešních průměrných úrokových sazbách desetimilionové hypotéce splatné za 30 let. Úroky 80 tisíc sedí na úvěr 2,7 milionu.
Vzhledem k tomu, že průměrná hypotéka v Česku je 1,65 milionu korun, pro většinu klientů bank či spořitelen by se úpravou úrokových limitů nemělo nic změnit.
Ačkoli lídři koalice dodávají, že toto opatření není aktuálně žhavým tématem, na léto mají naplánovanou revizi daňových opatření. Chtějí totiž získat do rozpočtu o několik desítek miliard víc. A úprava úrokových limitů je relativně snadná cesta, jak získat několik desítek milionů navíc.

Zdroj: https://byznys.ihned.cz/zpravodajstvi/c1-61690760-hypoteky-uroky-nizsi-limit-pro-odecet

Zpět

Realitní kancelář Pardubice nabízí zprostředkování prodeje rodinných domů, bytů, pozemků a komerčních realit. Zajistíme financování prostřednictvím hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření. Realitka Pardubice nabízí služby i pro Hradec Králové, Chrudim, kraj Vysočina a okolí. www.realitkapardubice.cz

Vyhledávání

© 2013 Všechna práva vyhrazena.