Hypotéky, úvěry a pojištění

Levné hypotéky si lze objednat. Lidé si rezervují současné úroky i na rok dopředu

27.05.2014 08:55
V Česku přibývá lidí, kteří si chtějí dopředu zajistit současné nízké sazby u hypoték. Situace, kdy se nejběžnější hypotéky s pětiletou fixací dají získat s úrokem kolem dvou a půl procenta ročně, je v historii tuzemského trhu unikátní.
Běžné hypotéky je nyní možné získat za dobrých podmínek, a proto se lidé snaží současné sazby zajistit i do budoucna.
Mnozí Češi se totiž obávají, že za půl roku či za rok tak levný úvěr neseženou. Nárůst zájmu klientů o využití stávajících sazeb na vyhlédnutý byt nebo na zlevnění hypotéky, kterou už splácejí, potvrzují banky napříč trhem.
"První velká vlna se zvedla loni v květnu, když průměrné sazby podle Hypoindexu prvně klesly pod tři procenta. Teď čekám druhou," říká Ondřej Hák, ředitel úvěrových produktů z Equa bank, s poukazem na aktuální údaj z dubna.
Průměrná sazba ze všech poskytnutých hypoték podle Hypoindexu klesla na 2,88 procenta, a přepsala tak dosavadní rekord z předchozího měsíce o 0,05 procentního bodu.
V zahraničí řada bank umožňuje klientům sjednat si hypotéku za stávajících podmínek a peníze čerpat až později. Tento model se začal využívat i v Česku. Nabídky bank na zarezervování úroků míří především na nové zákazníky.
Banky se tímto způsobem snaží dopředu "rozebrat" klienty, které letos a příští rok čeká fixace sazby, a mohou tak bez sankce splatit hypotéku z nové půjčky od jiné banky. Podle odhadu trhu jde letos zhruba o 110 tisíc lidí, příští rok to bude jen o něco méně.
"Dnes startujeme Hypoteční dny České spořitelny. Klientům do 8. června nabídneme při refinancování z jiné banky úrokovou sazbu od 2,69 procenta, kterou garantujeme až na rok dopředu," říká Tereza Fořtová z tiskového oddělení banky.
"Tento způsob financování už využily tisíce klientů. Za službu se platí jednorázově tři tisíce korun. V případě, že si klient hypotéku nevezme, po něm žádné další peníze nechceme."
 

Za rok stejná sazba

 
V ostatních bankách mají pro tento případ jiné řešení - uzavření standardní úvěrové smlouvy s odloženým čerpáním peněz na různě dlouhou dobu.
Nejdelší odklad splácení, až 13 měsíců, umožňuje zájemcům GE Money Bank, až roční odklad nabízí Hypoteční banka, UniCredit Bank, Sberbank a Equa bank. V Komerční bance je možné začít splácet po deseti měsících.
Banky tvrdí, že klienti, kteří uzavřou hypotéku dopředu, získají stejný úrok, jako kdyby úvěr začali platit nyní.
"Na výši úrokové sazby způsob čerpání hypotéky nemá žádný vliv," tvrdí Marie Mocková, mluvčí Hypoteční banky. "Klient s rezervací sazby obdrží stejnou sazbu jako klient, který hypotéku čerpá ihned," uvedla také Fořtová z České spořitelny.
Stejně tak banky potvrzují, že za odložené čerpání hypotéky se žádný zvláštní poplatek neplatí. Za odstoupení od takové smlouvy však většina bank klientům naúčtuje penále ve výši až pěti procent z úvěru.
"Důvodem je pokrytí nákladů se zajištěním zdrojů pro hypoteční úvěr," vysvětluje Michal Teubner z tiskového oddělení Komerční banky. U dvoumilionové hypotéky tak sankce může dosáhnout až sto tisíc korun. Nabídku současných úroků "dopředu" si dnes banky mohou dovolit.
 

Ekonomové: Nízké sazby vydrží

 
V tuzemských bankách na vkladech leží velké množství levných peněz, Češi hypotéky dobře splácejí a riziko, že současné období nízkých sazeb brzy skončí a banky na rezervaci sazeb prodělají, je malé.
Růst tržních úroků bude spojený až se zvyšováním sazeb ČNB, ke kterému centrální banka sáhne při větším růstu inflace. Ekonomové očekávají, že nízké sazby budou ještě nějakou dobu přetrvávat.
"Bod zlomu za půl roku nejspíš nepřijde. Na současné úrovni mohou hypoteční úroky vydržet i v horizontu jednoho roku," říká Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus. Podobně vidí pokračování současných sazeb i bankéři. "Žijeme v prostředí nízkých sazeb, které zřejmě ještě dlouhou dobu vydrží," říká Jan Sadil, šéf Hypoteční banky.
"Banky se budou snažit přijít co nejdříve s nabídkami na refinancování, aby získaly nové klienty. Prodloužení rezervace současných úroků na dobu delší než jeden rok je určitě jednou z cest," říká Hák. Mluvčí Hypoteční banky potvrdila, že součástí debat o další obchodní strategii jsou diskuse o prodloužení rezervace sazby i kampaň, která by klienty na tuto možnost upozornila.
V některých státech je rezervace sazby možná na ještě delší dobu, než je to aktuálně v Česku. "Například ve Švýcarsku si lze sjednat hypotéku na dva roky dopředu," říká Luboš Svačina, analytik makléřské společnosti Golem Finance.
Situace na trhu nutí banky při sjednávání nové sazby být vstřícnější i k vlastním klientům.
"Nabídku nové sazby posíláme zhruba šest týdnů před termínem refixace. Nicméně vycházíme vstříc stále rostoucímu počtu klientů, kteří mají zájem řešit nastavení nové úrokové sazby dříve, a využít tak aktuálně historicky nejnižších sazeb. Nastavení nové úrokové sazby a dalších parametrů na další fixační období tak s klienty běžně projednáváme i mnoho měsíců před koncem fixace," říká mluvčí Hypoteční banky Marie Mocková.
 
Zpět

Realitní kancelář Pardubice nabízí zprostředkování prodeje rodinných domů, bytů, pozemků a komerčních realit. Zajistíme financování prostřednictvím hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření. Realitka Pardubice nabízí služby i pro Hradec Králové, Chrudim, kraj Vysočina a okolí. www.realitkapardubice.cz

Vyhledávání

© 2013 Všechna práva vyhrazena.