Hypotéky, úvěry a pojištění

Kolik hypoték je skutečně nových? Banky odtajní čísla

16.01.2014 09:46

Praha - Česká národní banka spouští oficiální statistiku refinancovaných úvěrů. Trh tím mimo jiné poprvé získá i přesný údaj o podílu refinancování na "nově" uzavřených smlouvách o hypotečních úvěrech.
Banky musí data ohledně refinancovaných úvěrů povinně hlásit České národní bance už od začátku letošního roku.
„Publikování statistiky refinancovaných úvěrů pro veřejnost připravujeme nejdříve od července 2014. Statistika bude zahrnovat data týkající se refinancování úvěrů na spotřebu, bydlení a ostatních úvěrů," potvrdila online deníku Aktuálně.cz Kateřina Bartůšková z tiskového oddělení České národní banky.
Impulsem pro sledování refinancovaných úvěrů byly podle Bartůškové jednak novelizované nařízení Evropské centrální banky týkající se statistiky úrokových sazeb, jednak „interní uživatelské požadavky".
„Smyslem požadavků Evropské centrální banky na úrokovou statistiku z nových obchodů je odděleně zachytit ty úvěrové obchody, které vstupují do ekonomiky poprvé. Dalším cílem je získat informace o úvěrových smlouvách, které byly refinancovány a jejichž původním věřitelem byla jiná instituce," upřesňuje Bartůšková.
Celkový objem nově poskytnutých hypotečních úvěrů v loňském roce podle expertů oslovených Aktuálně.cz poprvé v historii překročil 150 miliard korun a odsunul tak dosavadní rekord z roku 2007, kdy banky poskytly hypotéky za celkem 142 miliard.
Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance, očekává za loňský rok konečný výsledek v rozmezí 157 až 158 miliard korun. Také podle analytika společnosti Fincentrum Josefa Rajdla bude 150 miliard určitě překonáno.
Pravidelnou oficiální statistiku teprve zveřejní ministerstvo pro místní rozvoj, které ale refinancování nerozlišuje (podobně jako respektovaná databáze Fincentrum Hypoindex, do níž dobrovolně posílá svá souhrnná data většina bank).
Kdyby se ovšem braly jen skutečně nové hypotéky, tak i nadále zůstane rekordním rok 2007, kdy banky sice poskytly 142 miliard, ale z toho jen zhruba pět až deset procent tvořily refinancované úvěry, tedy staré smlouvy převedené do jiné banky (ta přitom splatí starý úvěr a formálně uzavře zcela novou smlouvu).
V roce 2013 už těchto hypoték byla podle nejčastějších odhadů expertů třetina, a skutečně nových hypoték tak banky poskytly zhruba za 100 miliard korun.
Ani v chystané statistice však Česká národní banka nebude mít data o refinancování za předchozí roky. „Protože se jedná o zcela novou statistiku, budou data k dispozici pouze od ledna 2014," dodává Bartůšková.

Zdroj: https://aktualne.centrum.cz/finance/bydleni/clanek.phtml?id=799576

Zpět

Realitní kancelář Pardubice nabízí zprostředkování prodeje rodinných domů, bytů, pozemků a komerčních realit. Zajistíme financování prostřednictvím hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření. Realitka Pardubice nabízí služby i pro Hradec Králové, Chrudim, kraj Vysočina a okolí. www.realitkapardubice.cz

Vyhledávání

© 2013 Všechna práva vyhrazena.