Hypotéky, úvěry a pojištění

Ještě nikdy si Češi tolik nepůjčovali na bydlení, nízká cena úvěrů má vydržet i příští rok

02.12.2015 09:16
Lidé si na pořízení bydlení půjčí celkově 180 miliard korun, shodují se největší banky, které HN oslovily.
Čechy láká nízká cena úvěrů na bydlení, měla by vydržet i příští rok.
Ceny nových bytů jdou postupně nahor - v průměru do pěti procent za rok.
Nikdy v minulosti si Češi nevzali hypotéky za tolik peněz jako v letošním roce. Lidé si na pořízení bydlení půjčí celkově 180 miliard korun, shodují se největší banky, které HN oslovily.
Čechům se poměrně výrazně podaří překonat rekord z předloňského roku, kdy si na bydlení napůjčovali 156 miliard.
"Investice do nemovitostí se stává neuvěřitelně atraktivní. Kdy mám během života šanci sáhnout si na financování za dvě procenta?" říká Jiří Pathy, generální ředitel společnosti Gepard Finance, která hypoteční úvěry zprostředkovává.
Naráží tím na hlavní důvod rostoucího zájmu o hypotéky − nízké úroky. V květnu byla průměrná sazba u hypoték na historickém minimu, těsně nad dvěma procenty. Od té doby vzrostla jen nepatrně, zhruba o desetinu procenta.
A zdá se, že zdražování hypoték se lidé jen tak bát nemusí. "Já si myslím, že v následujících měsících můžeme očekávat úrokové sazby na stejné úrovni," říká předseda představenstva Hypoteční banky Jan Sadil.
Nízké úrokové sazby, které banky lidem nabízejí, se odvíjejí od základních úrokových sazeb, které stanovuje Česká národní banka. A ta je drží dlouhodobě nízko: snaží se tím motivovat lidi k utrácení a firmy, aby investovaly.
Kromě levných úvěrů povzbuzuje zájem o hypotéky i rostoucí ekonomika, kdy lidé mají daleko větší chuť utrácet a zadlužovat se než v době krize.
Stoupá také průměrná výše hypotéky. Například v České spořitelně to ve třetím letošním čtvrtletí bylo 1,9 milionu korun, zatímco před rokem o 300 tisíc méně.
 

Praha láká

Poptávka po bytech nejvíce roste v Praze. Podle šéfa developerské a stavební společnosti Trigema Marcela Sourala se v hlavním městě prodají zhruba dvě třetiny všech nových bytů v Česku. Developeři odhadují, že v Praze letos lidé koupí kolem sedmi tisíc nových bytů. Tedy o tisícovku více než loni − a dokonce i více než v doposud rekordním roce 2007.
A zájem o bydlení v hlavním městě v dalších letech zřejmě nijak neopadne. "Podle našich průzkumů se nejméně do roku 2020 budou do Prahy stěhovat lidé z České republiky i ze Slovenska," potvrzuje Naďa Ptáčková, ředitelka společnosti Skanska Reality. Oproti minulosti lidé kupují byty mnohem více kvůli jejich pronajímání. Někteří developeři takto prodají až každý třetí byt.
 

Pozemky zdražují rychleji než byty

Ceny nových bytů jdou postupně nahoru − v průměru do pěti procent za rok. "Myslíme si, že ceny porostou mírným tempem, v průměru kolem tří procent ročně. Letošní růst o pět procent podle nás není udržitelný," říká Ptáčková.
Zdražování bytů způsobuje nejen rostoucí poptávka, která ztenčuje zásobu nových bytů především v Praze, ale zejména to, že rostou ceny stavebních prací a pozemků.
Právě parcely zdražují ještě rychleji než samotné byty. "Za poslední rok šly pozemky nahoru o pět až šest procent," říká Ptáčková ze Skansky.
Ceny zvyšuje i to, že například v Praze ubývá parcel, na kterých je podle současného územního plánu možné stavět. Nejvíce se proto dnes investoři přetahují o pozemky, které už mají územní rozhodnutí vyřízené.
Starší byty a rodinné domy pak zdražují podle údajů bank také, i když mírněji − oproti loňsku v průměru do tří procent. K rekordním cenám z roku 2008 se však ještě nevrátily.
 

Hypotéky ovlivní nový zákon

Na hypotéky, které si lidé budou brát zhruba od jara příštího roku, by se měl vztahovat nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Má lidi lépe chránit před zadlužováním, vláda ho projedná právě dnes a chce, aby platil od konce března.
Pokud zákon projde, lidé budou moct předčasně a bez sankcí splatit hypotéku v případě složité životní situace, jako je rozvod nebo vážná nemoc. Dotkne se to všech nově uzavřených hypoték. "Zdá se, že se to ale bude týkat i úvěrů, u nichž se bude během splácení měnit úroková sazba," říká Sadil. Se změnou sazby by se tak nové podmínky vztahovaly i na dříve uzavřené hypotéky.
 
Zpět

Realitní kancelář Pardubice nabízí zprostředkování prodeje rodinných domů, bytů, pozemků a komerčních realit. Zajistíme financování prostřednictvím hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření. Realitka Pardubice nabízí služby i pro Hradec Králové, Chrudim, kraj Vysočina a okolí. www.realitkapardubice.cz

Vyhledávání

© 2013 Všechna práva vyhrazena.