Hypotéky, úvěry a pojištění

Hypotéky zůstaly levné i na konci roku. V prosinci klesla úroková sazba na 2,06 procenta

20.01.2016 09:36
Podle nejnovější statistiky Fincentrum Hypoindex v prosinci klesla průměrná úroková sazba hypoték na 2,06 procenta.
V posledním měsíci loňského roku bylo uzavřeno 9 459 smluv a průměrná výše hypotečního úvěru dosáhla 1 913 396 korun.
Na trhu se začíná projevovat nedostatek kvalitních nemovitostí, poptávka po malých bytech v dobrých lokalitách vysoce převyšuje nabídku.
Průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů v prosinci klesla na 2,06 procenta z listopadových 2,09 procenta. Ukazuje to nejnovější statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování.
Na historicky nejnižší hodnotě – 2,05 procenta – byly sazby v květnu a červnu 2015. Na měsíční splátce průměrné hypotéky nyní lidé zaplatí přibližně o dva tisíce korun méně než před pěti lety. V prosinci bylo uzavřeno 9 459 smluv o hypotečním úvěru v celkovém objemu téměř 18,1 miliardy korun. Průměrná výše hypotéky dosáhla 1,91 milionu, lidé si tak půjčují čím dál vyšší částky.
"Úrokové sazby sjednaných hypotečních úvěrů ani v prosinci nevybočily z úrovní obvyklých od loňského jara. Banky si na závěr roku nechaly prostor pro povzbuzení trhu a sjednaly hypoteční úvěry v objemu přes 18 miliard korun, což je druhý nejvyšší sjednaný objem po loňském červnovém rekordu," uvedl vedoucí analytik Fincentra Josef Rajdl.
"Silný prosinec nikoho na trhu nepřekvapil. V závěru roku však razantně stoupl i počet lidí, kteří nemovitosti ke koupi začali hledat a dosud vhodný byt či dům nenašli. Dá se očekávat, že tito zákazníci se v hypotečních objemech objeví v první polovině roku 2016. Letošní rok tak začne zostra," řekl výkonný ředitel finanční skupiny Chytrý Honza Jiří Paták.
Na trhu se začíná projevovat nedostatek kvalitních nemovitostí, souhlasil výkonný ředitel společnosti Reality IQ Ondřej Mašín. Poptávka po malých bytech v dobrých lokalitách vysoce převyšuje nabídku.
Ekonomové neočekávají žádný razantní zvrat v ekonomickém vývoji i sazbách hypoték ani v letošním roce. "Pokud se hypotéky budou hýbat v desetinách procenta, tak to bezprostřední dopad na trh mít nebude. Zpomalení 'boomu' by vyvolalo zdražení hypoték až o více než půl procenta. Více než jeden procentní bod by už mohl způsobovat dlužníkům problémy se splácením," upozornil šéf developerské firmy Central Group Dušan Kunovský.
 
Zpět

Realitní kancelář Pardubice nabízí zprostředkování prodeje rodinných domů, bytů, pozemků a komerčních realit. Zajistíme financování prostřednictvím hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření. Realitka Pardubice nabízí služby i pro Hradec Králové, Chrudim, kraj Vysočina a okolí. www.realitkapardubice.cz

Vyhledávání

© 2013 Všechna práva vyhrazena.