Hypotéky, úvěry a pojištění

Hypotéky zdraží, splátky u nových půjček vzrostou

09.01.2014 08:36

Úrokové sazby hypotečních úvěrů by měly letos mírně vzrůst. To se negativně odrazí v peněženkách lidí, kteří si nově vezmou půjčku na bydlení nebo jim skončí fixace úroku u stávajícího úvěru. Například splátka dvoumiliónové hypotéky se splatností dvacet let by se mohla u nově sjednaných úvěrů zvýšit měsíčně o 200 až 500 korun.
Vyplývá to z odhadu analytiků společnosti Fincentrum. Mírné zdražení hypoték ovšem očekávají i zástupci bank.
„Předpokládáme, že úrokové sazby hypoték si svým dnem již prošly. Výnosy státních dluhopisů, které lze považovat asi za nejlepší indikátor toho, jak se budou vyvíjet sazby hypoték, v posledním období lehce vzrostly a jejich další mírný růst očekáváme i v roce 2014,“ sdělil Právu analytik České spořitelny Petr Bittner.
Průměrná úroková sazba na trhu by se podle něj měla v nejbližší době pohybovat kolem stávajících úrovní (aktuálně 3,1 procenta).
„V průběhu roku by ale průměrná sazba mohla o několik málo desetin vzrůst. Vychýlit směrem dolů by je krátkodobě mohly marketingové akce. To se ale bude týkat spíše průměrné sazby s tím, jak budou banky v rámci svých akcí nabízet zvýhodněnou sazbu pro všechny. U minimálních sazeb prostor pro další snížení nevidíme,“ dodal Bittner.
Aktuální nabídky bank si lze porovnat například s pomocí hypotéční kalkulačky.
Podle ukazatele Fincentrum Hypoindex získali spotřebitelé loni (leden-listopad) u nově sjednaných či refinancovaných hypoték v průměru úrokovou sazbu 3,05 procenta. Výrazně nižší sazby přitom spotřebitelé mohli získat již v první polovině loňského roku, od července průměrně poskytnuté sazby pozvolna rostly.
„Úrokové sazby nyní neporostou razantně, některé makroekonomické faktory se do růstu projevily již v závěru roku 2013. Pozvolný růst o několik desetin procentního bodu však letos nelze vyloučit,“ uvedl vedoucí analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl.

Zdroj: https://www.novinky.cz/finance/323927-hypoteky-zdrazi-splatky-u-novych-pujcek-vzrostou.html

Zpět

Realitní kancelář Pardubice nabízí zprostředkování prodeje rodinných domů, bytů, pozemků a komerčních realit. Zajistíme financování prostřednictvím hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření. Realitka Pardubice nabízí služby i pro Hradec Králové, Chrudim, kraj Vysočina a okolí. www.realitkapardubice.cz

Vyhledávání

© 2013 Všechna práva vyhrazena.