Hypotéky, úvěry a pojištění

Dražší povinné ručení? Spočítali jsme, kolik si připlatíte

04.03.2014 14:17

"Slušní" řidiči letos za povinné ručení připlácejí zhruba o pět procent více než před rokem

Praha – Pojišťovny splnily svůj "slib" z loňského roku: Povinné ručení zdražilo. Za nové pojištění tak většina řidičů od letošního roku zaplatí v průměru o pět až sedm procent více než loni. Vyplývá to z analýzy, kterou online deník Aktuálně.cz provedl s využitím dat od společnosti Financial Solutions and Services.
Zmíněných pět až sedm procent vychází z modelového příkladu nejběžněji poptávaného povinného ručení na trhu v šesti možných variantách. Pro všechny jsme porovnali kalkulace deseti pojišťoven, které se zprůměrňovaly.
Jak ale ukazuje následující tabulka s jednou ze šesti vypočítaných variant, situace na trhu je složitější, než jak ji zachycuje průměrný výsledek. Některé pojišťovny totiž v tomto konkrétním případě dokonce cenu meziročně snížily.
K tabulce je nutné dodat, že její ambicí není v žádném případě primárně porovnat cenu jednotlivých pojišťoven. Dobře demonstruje celkový cenový pohyb na trhu, ale na objektivní porovnání jednotlivých cen u různých pojišťoven by bylo nutné mnohonásobně více modelových příkladů. Pojišťovny, které v naší tabulce vycházejí letos levněji, by v dalších srovnáních mohly vycházet dráž a stejná logika by platila i naopak.
„Ceny pojišťovny nezvedají napříč pro všechny klienty. Nejméně rizikovým klientům - zkušení řidiči, kteří nebourají - povinné ručení dokonce často o několik jednotek procent zlevňují,“ zachycuje trend na trhu povinného ručení Zdeněk Novák, produktový manažer společnosti Financial Solutions and Services.
Pojišťovny na druhou stranu přistupují stále častěji také k přísnějšímu trestání rizikovějších klientů, tedy těch, co často bourají. Rizikovější jsou ale třeba i mladší klienti kolem 20 let. „Pro nejvíce rizikové skupiny zdražují základní sazby až o desítky procent,“ říká Novák.

Několik důvodů pro zdražení

Pojišťovny v minulosti již delší dobu říkaly, že potřebují zvýšit cenu povinného ručení. Silný konkurenční boj totiž postupně srazil jeho průměrnou cenu o více než čtvrtinu. Zatímco ještě na začátku roku 2008 pojišťovny průměrně za jednu pojistku inkasovaly zhruba 3900 korun, v květnu 2013 už to bylo jen necelých 2800 korun.
Ke zlevňování přitom docházelo v situaci, kdy roste průměrná výše škod, což platí zejména u škod na zdraví, které za posledních deset let vyšplhaly na dvojnásobnou hodnotu.
Podle České asociace pojišťoven se tak „ekonomika produktu" dostala v předchozích letech do ztráty. V roce 2011 to bylo minus procento, v roce 2012 už tři procenta z celkového ročního pojistného. Na to pojišťovny nyní zareagovaly.
Ceny povinného ručení letos vyrostly také z dalších důvodů. Od září 2013 musí pojišťovny platit hasičům za zásahy u dopravních nehod paušální likvidační poplatek za záchranářské práce. Za každou započatou hodinu zásahu u dopravní nehody činí poplatek 5600 Kč.
Od ledna 2014 pak pojišťovny začaly platit i povinné odvody do Fondu zábrany škod. V rámci opatření, pro které se vžilo označení hasičská daň, musí pojišťovny odvádět tři procenta z ročního přijatého pojistného z povinného ručení. Prostředky z fondu jsou následně přerozdělovány hasičům, záchranářům, policii a část jde také na projekty prevence škod.
A na zdražení povinného ručení tlačí dále i nový občanský zákoník, který individualizuje odškodňování v případě újmy na zdraví a životě.
„Nový zákoník rozšiřuje jak definici pojmu „nemajetková újma“, za kterou mohou poškození žádat náhradu škody, tak i skupinu osob oprávněných nárokovat nemajetkovou újmu. Pojišťovny očekávají významný růst průměrného požadovaného odškodného za újmy na zdraví a životě a větší počet souvisejících soudních sporů,“ vysvětluje Novák.

Zdroj: https://zpravy.aktualne.cz/finance/drazsi-povinne-ruceni-spocitali-jsme-kolik-priplatite/r~e95d6f08a2be11e3bc870025900fea04/

Zpět

Realitní kancelář Pardubice nabízí zprostředkování prodeje rodinných domů, bytů, pozemků a komerčních realit. Zajistíme financování prostřednictvím hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření. Realitka Pardubice nabízí služby i pro Hradec Králové, Chrudim, kraj Vysočina a okolí. www.realitkapardubice.cz

Vyhledávání

© 2013 Všechna práva vyhrazena.