Hypotéky, úvěry a pojištění

Cestovní pojištění pokryje léčebné výlohy i odpovědnost za škodu

30.06.2014 21:01
Pojistit se na cestu do zahraničí by mělo být samozřejmostí. Ne každý to tak ale cítí, a proto je mezi českými turisty stále řada těch, kteří odjíždějí nepojištěni. Přitom pár stovek, které za pojištění zaplatíte, vám může v případě úrazu, ale i ztráty zavazadel ušetřit nemalé peníze. Při sjednávání pojistky nehleďte jen na cenu, zajímejte se i výši pojistných limitů a možnost připojištění.
Podle údajů České asociace pojišťoven (ČAP) hlásí v posledních letech každý rok bezmála 70 tisíc českých turistů nějakou pojistnou událost související s léčebnými výlohami a úrazem v zahraničí.
„Průměrné náklady na jednu pojistnou událost představovaly v loňském roce 12 tisíc korun. Výjimkou však nejsou ani případy, u kterých škoda dosahuje výše několika miliónů korun. Náklady na sjednání cestovního pojištění se přitom pohybují v řádech desítek korun denně, což je ve srovnání s náklady na cestu a pobyt nepatrné navýšení, které za ten pocit klidu určitě stojí,“ uvedla Marcela Kotyrová z ČAP.
 

Limit léčebných výloh alespoň 1,25 miliónu korun

Základem cestovního pojištění musí být vždy pojištění léčebných výloh, které se vztahují na výdaje spojené s náhlým onemocněním, akutní bolestí, úrazem či smrtí. Spadají sem náklady na lékařské ošetření, léky, zdravotní materiál, hospitalizaci, lékařské zákroky a operace. Součástí je také převoz nemocného zpět do České republiky a v případě smrti i převoz tělesných ostatků. Do pojištění léčebných výloh je začleněn i servis asistenční služby.
Výška limitu pojistného plnění u pojištění léčebných výloh by pro cesty po Evropě neměla být nižší než jeden a čtvrt miliónu korun. Pro ostatní destinace je doporučený limit pojistného plnění tři a více miliónů korun.
 

Nezapomeňte na pojištění odpovědnosti

Rozhodně byste neměli zapomínat i na pojištění odpovědnosti za způsobenou škodu na zdraví a majetku druhé osoby. Pokud někomu způsobíte zdravotní či materiální újmu, jste za ni odpovědný a je pak vaší povinností postiženému uhradit náklady.
„V případě, že máte sjednané pojištění odpovědnosti, hradí náklady poškozené straně vaše pojišťovna. Nároky poškozeného za způsobenou škodu se mohou pohybovat řádově ve stovkách tisíců korun, zejména pak, pokud se jedná o škody na zdraví,“ upozornila Marcela Kotyrová.
Rada: Sjednejte si cestovní pojištění přes internet. Pojišťovny poskytují slevy u ceny i ve výši 20 procent.
Nejčastější škody na majetku hrazené z pojištění odpovědnosti jsou zničené koberce, rozbitá okna nebo dveře v hotelu.
Minimální doporučený limit u pojištění odpovědnosti je 1,5 miliónu u škod na zdraví, pro škody na majetku pojišťovny doporučují limit alespoň půl miliónu korun.
 

Důležitá jsou i připojištění

Svou pojistnou ochranu při cestě do zahraničí si můžete ještě rozšířit o různá připojištění. Například o úrazové pojištění či pojištění zavazadel proti odcizení, ztrátě či zničení. Není od věci, zvláště když cestujete s malými dětmi nebo si kupujete dovolenou s předstihem, sjednat si i pojištění storna zájezdu.
V případě zahraniční dovolené s vlastní dopravou lze sjednat také krátkodobé havarijní pojištění s územní platností pro evropské státy, které v případě nehody kryje škody na vašem vozidle. Zapomenout byste neměli ani pojištění právní ochrany. To pomůže v situacích, které mohou nastat při kontaktu s policií po dopravní nehodě či při přestupkovém řízení nebo při ztrátě dokladů a důležitých dokumentů.
Pro názornou představu jaká pojištění a za kolik si je můžete sjednat, jsme ve spolupráci s pojišťovnami připravili tři modelové příklady pro cestující rodinu s dětmi, důchodce a mladý pár. V ceně produktů, které by pojišťovny klientům nabídly, jsou většinou zahrnuta například pojištění léčebných výloh, pojištění odpovědnosti, pojištění zavazadel, asistenční služby apod. U některých pojišťoven si však musíte k pojištění léčebných výloh ostatní pojištění sjednat.
 

Mladá rodina cestuje k moři do Chorvatska

Čtyřčlenná rodina (rodiče 35 a 32 let, děti 8 a 5 let) cestuje vlastním autem k moři do Chorvatska. Hlavní náplní jejich pobytu bude koupání v moři a výlety autem. Pojištění si uzavírají na 12 dní (deset dní pobyt, dva dny cesta).
 
Zpět

Realitní kancelář Pardubice nabízí zprostředkování prodeje rodinných domů, bytů, pozemků a komerčních realit. Zajistíme financování prostřednictvím hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření. Realitka Pardubice nabízí služby i pro Hradec Králové, Chrudim, kraj Vysočina a okolí. www.realitkapardubice.cz

Vyhledávání

© 2013 Všechna práva vyhrazena.