Hypotéky, úvěry a pojištění

České spořitelně klesl za tři čtvrtletí zisk na 11 miliard korun. Dařilo se hypotékám

06.11.2015 12:11
České spořitelně klesl za tři čtvrtletí čistý zisk meziročně o 0,8 procenta.
Česká spořitelna je největší tuzemskou bankou podle počtu klientů.
Výsledky podpořil růst klientských úvěrů.
České spořitelně klesl za tři čtvrtletí čistý zisk meziročně o 0,8 procenta na 11,1 miliardy korun. Výsledky podpořil růst klientských úvěrů o 6,2 procenta, dařilo se zejména hypotékám.
Konsolidované a neauditované výsledky podle mezinárodního účetnictví v pátek zveřejnila banka.
Konkurenční Komerční bance za tři čtvrtletí stoupl čistý zisk meziročně o 2,4 procenta na 9,884 miliardy korun. ČSOB zveřejní výsledky 16. listopadu.
 
Provozní zisk České spořitelny klesl od ledna do konce září meziročně o 4,6 procenta na 16,2 miliardy korun. Klientské úvěry vzrostly o 6,2 procenta na 541,6 miliardy korun.
Hypotéky pro fyzické osoby narostly ve třetím čtvrtletí meziročně o 53 procent na 13,5 miliardy korun a dosáhly tržního podílu 28 procent. Česká spořitelna potvrdila své vedoucí postavení na trhu v poskytování nových hypoték fyzickým osobám. Vklady klientů spořitelny stouply o 6,2 procenta na 706,1 miliardy korun.
"Letošní rok nám zatím dělá radost, zvláště v situaci ostré cenové konkurence a extrémně zatěžující evropské bankovní regulace," uvedl předseda představenstva České spořitelny Pavel Kysilka, kterého po pětiletém působení v čele spořitelny od ledna vystřídá Tomáš Salomon.
Kapitálová přiměřenost České spořitelny dosáhla k 30. září 18,8 procenta.
Česká spořitelna je největší tuzemskou bankou podle počtu klientů. Akcie mateřské společnosti Erste Group se obchodují na pražské burze.
 

Erste je za tři čtvrtletí v zisku, pomohlo drobné bankovnictví

Erste Group vykázala za tři čtvrtletí čistý zisk 764,2 milionů eur (20,6 miliardy korun). Ve stejném období loni měla ztrátu 1,42 miliardy eur. Letos se bance dařilo zejména v oblasti retailu a malých a středně velkých podniků. V porovnání s loňským rokem také výrazně klesly mimořádné vlivy, vyplývá z pátečního sdělení banky.
Podle generálního ředitele skupiny Erste Group Andrease Treichla stojí za pozitivním vývojem růst úvěrů, nižší náklady na rizika a nižší limitované jednorázové odpisy než v uplynulém roce. "Obzvlášť spokojeni jsme se zlepšující se kvalitou aktiv a s kapitálovou úrovní," uvedl Treichl.
Kvalita aktiv se podle banky neustále zvyšovala ve všech klíčových obchodních segmentech a všech zemích.
Celkový poměr rizikových úvěrů vztažený k celkovým úvěrům poskytnutým klientům poklesl na 7,4 procenta ke konci září v porovnání s 8,5 procenta na konci minulého roku. Krytí rizikových úvěrů stouplo z 68,9 procenta na 69,2 procenta, což je podle banky nejvyšší úroveň zaznamenaná za posledních sedm let.
Celková výše aktiv v porovnání s koncem minulého roku se k 30. září zvýšila o 2,5 procenta na 201,2 miliardy eur, především díky oživení úvěrů.
Čisté úvěry za klienty vzrostly v porovnání s koncem roku 2014 celkem o 3,1 procenta na 124,5 miliard eur, z toho úvěry velkým korporacím se zvýšily o 7,5 procenta, úvěry malým a středně velkým podnikům o 3,7 procenta a úvěry domácnostem a mikropodnikům o 2,9 procenta.
Náklady na rizika klesly bance za první tři čtvrtletí oproti stejnému období loňského roku o 67,6 procenta na 518,4 milionu eur, především díky zlepšení kvality aktiv a snížení rezerv zaúčtovaných v Rumunsku a Maďarsku. Klientské vklady se navíc zvýšily o 2,3 procenta na 125,4 miliardy eur a poměr úvěrů k vkladům zůstal na 99,3 procenta.
Ziskovost se zlepšila ve všech zemích skupiny s výjimkou Chorvatska, kde se záporné výsledky ještě podstatně zhoršily v důsledku rezerv zaúčtovaných na převod portfolia úvěrů ve švýcarských francích na eura, který požaduje legislativa.
"Rakousko, Česká republika a Slovensko zůstávají pilíři naší ziskovosti a Rumunsko je rychle dohání," uvedl Treichl.
Erste je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Vedle České republiky a Rakouska působí v Rumunsku, na Slovensku, v Maďarsku, v Chorvatsku a v Srbsku.
 
Zpět

Realitní kancelář Pardubice nabízí zprostředkování prodeje rodinných domů, bytů, pozemků a komerčních realit. Zajistíme financování prostřednictvím hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření. Realitka Pardubice nabízí služby i pro Hradec Králové, Chrudim, kraj Vysočina a okolí. www.realitkapardubice.cz

Vyhledávání

© 2013 Všechna práva vyhrazena.