Hypotéky, úvěry a pojištění

České spořitelně klesl čistý zisk na 16 miliard, mateřská Erste si pohoršila více

28.02.2014 10:30

Česká spořitelna si loni pohoršila. Její ekonomické statistiky ukázaly zisk "jen" necelých šestnáct miliard korun. Klesl tedy o 6,2 procenta. Mateřská skupina Erste ale zaznamenala mnohem větší sešup. Z předloňského zisku 483 milionů eur spadla 61 milionů eur.
České spořitelně spadl čistý zisk. Za rok 2013 si pohoršila o 6,2 procenta. Svým majitelům tak Česká spořitelna přinesla přesně 15,59 miliardy korun.
Bance, patřící do rakouské skupiny Erste, klesl i provozník zisk - o čtyři procenta na 24,29 miliardy korun.
Výsledky jsou ovlivněné například snížením čistého úrokového výnosu či snížením výnosů z finančních aktiv a pokračujícím poklesem provozních nákladů hlavně v první polovině loňského roku.
Navzdory těmto propadům společnost oznámila, že její představenstvo navrhne dubnové valné hromadě odhlasovat výplatu dividend ve výši 60 korun na akcii.
Její mateřská společnost Erste Group Bank, jejíž akcie se obchodují na pražské burze, zaznamenala ale daleko větší pokles.
Čistý zisk klesl na 61 milionů eur - v přepočtu 1,668 miliardy korun. O rok dříve si přitom skupina v tomto ukazateli připsala 483,5 milionu eur, tedy více než třináct miliardy korun.
V případě propadu zisků Erste ale nešlo o žádné velké překvapení. Skupina už před dvěma týdny výrazné snížení čistého zisku avizovala.
Důvodem byla podle manažerů banky hlavně výrazně vyšší daňová sazba. "Odložená daň v rakouské daňové skupině mohla být v roce 2013 aktivována pouze v malém rozsahu," uvedla skupina ve svém prohlášení.
Vliv měly podle Erste i vyšší negativní jednorázové efekty - odpisy firemní hodnoty, bankovní daň a daně z finančních transakcí a prodej Erste Bank Ukrajina.
Představenstvo Erste navrhne valné hromadě vyplacení dividendy 0,2 eura na akcii za rok 2013 a vyplacení poměrné dividendy z podílového kapitálu. O rok dřív byla navrhovaná dividenda 0,4 eura na akcii.

Zdroj: https://byznys.ihned.cz/zpravodajstvi-cesko/c1-61777770-ceske-sporitelne-klesl-cisty-zisk-na-16-miliard-materska-erste-si-pohorsila-vice

Zpět

Realitní kancelář Pardubice nabízí zprostředkování prodeje rodinných domů, bytů, pozemků a komerčních realit. Zajistíme financování prostřednictvím hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření. Realitka Pardubice nabízí služby i pro Hradec Králové, Chrudim, kraj Vysočina a okolí. www.realitkapardubice.cz

Vyhledávání

© 2013 Všechna práva vyhrazena.