Hypotéky, úvěry a pojištění

Česká spořitelna jde proti trendu a od pátku zdraží některé bankovní poplatky

15.08.2014 11:32
Dceřiná společnost finanční skupiny Erste Group v Česku od 15. srpna zvýší některé své bankovní poplatky u běžných účtů nebo hotovostních operací. O změně ceníku dala svým klientům vědět na začátku června, některé položky zdraží až dvojnásobně.
Největší český bankovní ústav jde zvýšením poplatků proti dosavadnímu trendu, který v tuzemském bankovnictví zavládl od příchodu malých bank na trh. Ty za své služby totiž nepožadují žádné nebo minimální poplatky a donutily velké peněžní ústavy snižovat nebo rušit ty jimi zavedené.
"Je to z mého pohledu rarita, pochopil bych zdražování hotovostních operací nebo služeb, které se nepoužívají. Ale zdražení sms nechápu," uvedl pro IHNED.cz Patrik Nacher, zakladatel portálu Bankovnipoplatky.com. 
Informační, zůstatkové nebo přihlašovací textové zprávy do internetového bankovnictví České spořitelny (ČS), zdraží o 50 haléřů na dvě koruny. Zadání platby do jiné banky v elektronické podobě bude nově stát sedm korun, do ČS 5 korun. A za zaslání výpisu z účtu poštou budou klienti platit 25 korun. 
Spořitelna argumentuje tím, že polovina jejich klientů využívá transakční balíčky, a ti zdražení nepocítí. "V jejich rámci mohou provádět transakce zdarma či například dostávat výpisy z účtu, změna jednotlivých cen se jich tedy nedotkne," uvedla Klára Pačesová z tiskového centra ČS. 
Proč banka zdražuje, když ostatní jdou opačným směrem, si Nacher vysvětluje dvěma způsoby. "Podle mě je to standardní obchodní strategie, která vede k větší výtěžnosti z klientů. Ten kalkul vychází z toho, že větší výnos z poplatků pokryje ztrátu z odchodu klientů," řekl.
Domnívá se, že banka vychází z předchozího dotazníkového šetření, ve kterém její klienti přiznali, že ji hodlají opustit. Po zvýšení poplatků od ní opravdu odejdou a ty pak bance tuto ztrátu vynahradí. "Jinak to nedává ekonomický smysl," dodal Nacher.
Druhým důvodem by mohl být pokles zisku, který letos banku postihl. Podle Nachera poklesl kvůli oslabení koruny a ČS tak poslala Erste Group méně peněz, které musí někde získat zpět. "Mohlo by se také jednat o tlak přímo z Erste," řekl.
Podle Pačesové spořitelna zvýšením poplatků financuje náklady na transakce a způsob komunikace klienta s bankou. "Upravujeme ceny u položek, které se zpracovávají manuálně, především se jedná o transakce na přepážce. Každoročně také investujeme nemalé finanční prostředky do rozvoje a bezpečnosti našeho internetového bankovnictví. Klientům chceme nabízet nejnovější trendy a zlepšovat kvalitu našich služeb," sdělila Pačesová.
Jednou z těchto novinek jsou samoobslužné kiosky na pobočkách. Z nového ceníku se dá vyčíst, že za výběr peněz tam klienti dají 40 korun. 
Z posledního průzkumu, který si banka nechala vypracovat u agentury TNS Aisa vyplývá, že lidé k práci s účtem nejvíce využívají internet. V Česku je to až 62 procent lidí. A pouze na pobočce řeší své problémy jen 28 procent klientů.
Právě díky internetu a službám online bankovnictví klesaly poplatky u bank v zahraničí. Ovládáním účtu přes internet jim klesly náklady, zlevnila se jejich obsluha a finanční ústav tak mohl rozšířit služby. V Česku klesaly poplatky, které v zahraničí už nebyly. "Banky snižovaly platby například za výběr z bankomatu nebo obsluhu účtu. A to především kvůli konkurenčnímu boji," uvedl Nacher. 
 
Zpět

Realitní kancelář Pardubice nabízí zprostředkování prodeje rodinných domů, bytů, pozemků a komerčních realit. Zajistíme financování prostřednictvím hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření. Realitka Pardubice nabízí služby i pro Hradec Králové, Chrudim, kraj Vysočina a okolí. www.realitkapardubice.cz

Vyhledávání

© 2013 Všechna práva vyhrazena.