Hypotéky, úvěry a pojištění

Češi splácejí půjčky u bank nejlépe za šest let. Na konci roku jim domácnosti i firmy dlužily přes bilion korun

01.02.2016 13:52
Na konci loňského prosince byl podíl úvěrů, které domácnosti nesplácejí déle než 90 dní, 4,07 procenta. To je nejlepší číslo od listopadu 2009. Růst zadlužení táhly zejména hypotéky, které obecně lidé splácí nejspolehlivěji.
Za celý loňský rok bylo podle ČNB poskytnuto nových úvěrů na bydlení za 295 miliard.
Vzhledem k optimistickým výhledům na vývoj tuzemské ekonomiky by měl podle analytika ING Bank Jakuba Seidlera pokles u nesplácených úvěrů pokračovat i letos. A to u domácností i podniků.
Ekonomice se daří a v Česku je to vidět i na tom, jak jsou Češi schopni splácet své půjčky u bank. Na konci loňského roku byl podíl těch, které domácnosti bankám nesplácejí déle než 90 dní, 4,07 procenta z objemu všech poskytnutých úvěrů. To je vůbec nejlepší číslo od listopadu 2009.
Platební morálka lidí se podle aktuální statistiky ČNB loni výrazně zlepšila. Během jediného roku klesl podíl špatných úvěrů o 0,7 procentního bodu. Něco podobného banky naposledy zažily před 10 lety.
Pozitivní vývoj ve splácení je daný lepšící se situací domácností. Ekonomika roste, snižuje se nezaměstnanost a dochází k růstu příjmů. Faktorem, který ovlivňuje snižování podílu špatných úvěrů domácností, je také růst nových půjček.
1,332 bilionu Kč dlužily domácnosti českým bankám na konci prosince 2015. Za rok tak objem úvěrů stoupl o 94,3 miliardy korun. Růst byl částečně způsoben i tím, že se v průběhu loňského roku na banku změnila splátková společnost Cetelem.
1,098 bilionu Kč měly na konci loňského roku u českých bank napůjčováno firmy. Dluhy podniků tak za rok stouply o 54,1 miliardy.
Celkové zadlužení domácností u bank loni vzrostlo o 94 miliard korun na 1,332 bilionu korun. Meziroční dynamika byla 5,6 procenta.
Zadlužení táhly hlavně hypotéky, které obecně lidé splácí nejspolehlivěji. Podíl těch špatných je pouze 2,18 procenta, zatímco například u spotřebitelských půjček je toto číslo pětkrát vyšší.
Za celý loňský rok bylo podle ČNB poskytnuto nových úvěrů na bydlení za 295 miliard (kromě hypoték například i úvěry ze stavebního spoření), což je 23procentní nárůst. Právě tyto nové úvěry rozřeďují ty špatné a vylepšují celkovou kvalitu úvěrového portfolia bank.
Nesplácené úvěry domácností ale klesají i v absolutním čísle. Špatných úvěrů domácností v bankách bylo koncem prosince za necelých 54 miliard korun. Během loňského roku tak klesl objem nesplácených úvěrů domácností o více než čtyři miliardy korun.
Podobný trend je vidět u tuzemských podniků. Podíl nesplácených firemních úvěrů v prosinci sice meziměsíčně nepatrně vzrostl na 5,7 procenta, to však souvisí s prosincovým poklesem celkového objemu firemních úvěrů, nikoliv s růstem objemu nesplácených úvěrů. Ten dokonce mírně klesl na 52,5 miliardy korun.
Zadlužení firem během loňska vzrostlo o 5,1 procenta. Dluhy podniků u českých bank loni stouply zhruba o 54,1 miliardy korun přibližně na 1,098 bilionu korun.
"Příznivý ekonomický růst se projevuje v lepší schopnosti domácností a firem splácet své závazky, z toho důvodu podíl úvěrů v selhání postupně klesá. Vzhledem k optimistickým výhledům na vývoj tuzemské ekonomiky by měl trend poklesu nesplácených úvěrů pokračovat i v letošním roce," říká Jakub Seidler, hlavní analytik ING Bank.
S ohledem na příznivý vývoj ve splácení banky mohly dál rozpouštět rezervy na špatné úvěry a jejich loňské výsledky budou velmi dobré. Své hospodářské výsledky banky začnou zveřejňovat tento měsíc.
 
Zpět

Realitní kancelář Pardubice nabízí zprostředkování prodeje rodinných domů, bytů, pozemků a komerčních realit. Zajistíme financování prostřednictvím hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření. Realitka Pardubice nabízí služby i pro Hradec Králové, Chrudim, kraj Vysočina a okolí. www.realitkapardubice.cz

Vyhledávání

© 2013 Všechna práva vyhrazena.