Hypotéky, úvěry a pojištění

Češi si půjčují stále víc, bankám dluží už přes bilion korun. Objem nových úvěrů pro firmy ale klesá

08.08.2014 14:27
Zadlužení domácností a firem u bank se v červnu se zvýšilo o 5,7 procenta na 2,56 bilionu korun. Přes 860 miliard dluží domácnosti na hypotékách. Nových dluhů si lidé nabrali za 171 miliard, firmy pak za 235 miliard korun.
Objem bankovních úvěrů stoupl ke konci června meziročně o 5,7 procenta na 2,56 bilionu korun. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnila Česká bankovní asociace (ČBA). Objem úvěrů podnikům stoupl o 2,8 procenta, úvěry obyvatelstvu vzrostly o 4,8 procenta. Domácnosti tak mají již u bank napůjčováno více než 1,1 bilionu korun, firmy pak bankovním ústavům dluží 865 miliard.
Přestože celkový objem úvěrů nefinančním podnikům roste, objem nových úvěrů podnikové sféře stále ještě klesá. "Úvěrová statistika podnikové sféry nadále svědčí o tom, že oživení investiční poptávky není založeno jen na dluhovém financování, ale že firmy do značné míry využívají vlastní zdroje," uvedla hlavní ekonomka asociace Eva Zamrazilová.
Za první pololetí 2014 se objem nových úvěrů firmám snížil o 4,4 procenta. Nejvíce (o 4,8 procenta) rostl objem úvěrů v nejnižší kategorii do 7,5 milionu Kč, velké úvěry nad 30 milionů naopak klesly o 7,4 procenta.
Hypoteční úvěry v objemu 866 miliard Kč se na úvěrech obyvatelstvu podílely 66 procenty a v rámci meziročního srovnání dosáhly pětiprocentního růstu. "Vyšší dynamika nových úvěrů domácnostem je koncentrována do bydlení, kde je podporována velmi nízkými úrokovými sazbami. Ty ke konci června dosáhly nového minima 3,22 procenta," doplnila Zamrazilová.
U refinancovaných úvěrů na bydlení je úroková sazba pro klienty 2,81 procenta dokonce ještě příznivější. U úvěrů na bydlení se snížil podíl úvěrů v selhání na 3,2 procenta, u spotřebních úvěrů se však drží na relativně vysoké hladině 12,2 procenta.
Kvalita úvěrů domácnostem určených na bydlení je podle Zamrazilové zatím velmi dobrá a není důvod se domnívat, že by tomu tak nemělo být i nadále. Riziko vyššího nesplácení by podle ní mohlo hrozit až v delším časovém horizontu, pokud by došlo k výraznějšímu vzestupu úrokových sazeb při takzvaných refixacích úroků z poskytnutých úvěrů. Makroekonomické predikce však zatím výraznější vzestup úrokových sazeb nepředpokládají.
V případě úvěrů podnikům je situace o něco příznivější než před rokem. Podíl úvěrů se selháním klesl na sedm procent, což indikuje lepší finanční situaci podnikové sféry.
 
Zpět

Realitní kancelář Pardubice nabízí zprostředkování prodeje rodinných domů, bytů, pozemků a komerčních realit. Zajistíme financování prostřednictvím hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření. Realitka Pardubice nabízí služby i pro Hradec Králové, Chrudim, kraj Vysočina a okolí. www.realitkapardubice.cz

Vyhledávání

© 2013 Všechna práva vyhrazena.