Hypotéky, úvěry a pojištění

Ceny bytů v Česku mírně rostou, hypoteční sazby stagnují. Splátka hypotéky se prodražuje

06.06.2014 13:55
Průměrné úrokové sazby hypoték v květnu přestaly klesat. Růst cen bytů v kombinaci se stagnací úrokových sazeb hypoték v měsíci květnu znamená, že se dostupnost bydlení v tuzemsku mírně zhoršila. Domácnosti tak zaplatí na měsíčních splátkách hypotéky více.
Průměrná cena bytů v Česku v květnu oproti předchozímu měsíci vzrostla o 40 tisíc korun. Vyplývá to z údajů realitních portálů realitycechy.cz a realitymorava.cz. Ty inzerují přes 77 tisíc nemovitostí po celé republice.
"Ceny bytů v prvních pěti měsících letošního roku postupně rostly. Jedná se ovšem o průměr všech kategorií a měst České republiky," komentuje vývoj Michal Pich, provozovatel zmíněných inzertních portálů. Směrem dolů ceny zamířily v Jihočeském, Jihomoravském, Zlínském kraji, na Vysočině, tentokrát i v Praze a především v Libereckém kraji. Zde průměrná cena bytů klesá od loňského prosince a aktuálně činí 1,11 milionu korun.
Každá kategorie si vede jinak. Zatímco nabídkové ceny bytů 1+1 a 3+1 díky vyšší poptávce rostly, dvoupokojové byty od Nového roku zlevňují. Za období leden–květen poklesla průměrná hodnota bytů 2+1 o 1,97 %. Naopak průměrný byt 3+1 se dal v květnu pořídit o 40 851 Kč dráž než na začátku roku. 
Hypotéky v květnu dál zlevňovaly, ale tempo poklesu sazeb výrazně zpomalilo. "Průměrné úrokové sazby hypoték v uplynulém měsíci již neklesaly, což se v kombinaci se znatelným nárůstem průměrných cen bytů projevilo zhoršením dostupnosti bydlení," komentuje Libor Ostatek, ředitel společnosti Golem Finance, jež zprostředkovává hypotéky bankám.
Golem Finance publikuje ve spolupráci s výše zmíněnými realitními portály takzvaný Index dostupnosti bydlení (IDB), který vyjadřuje, jak velkou část průměrného čistého příjmu domácnosti spolkne splátka hypotéky. Tento index v květnu povyskočil o 6 desetin procentního bodu na 30,1 procenta.
"Z dlouhodobějšího pohledu aktuální nárůst indexu nic neznamená. Hodnota tohoto ukazatele se již od loňského března pohybuje ±1 % kolem 30procentní hranice," konstatuje Ostatek.
Stále platí, že největší část platu vynaloží na splátku hypotéky obyvatelé Prahy, kde tamním domácnostem spolkne více než polovinu měsíčního příjmu - konkrétně 64 procent. Naopak v Ústeckém kraji, Moravskoslezském kraji a na Vysočině se míra zatížení domácností hypoteční splátkou dlouhodobě pohybuje pod 20 %. 
"Stále bude platit, že dostupnost bydlení s ohledem na cenu nemovitostí a nákladů na financování je nyní na nejlepších úrovních od konce 90. let," říká Ostatek.
Například v květnu 2009 míra zatížení domácností měsíční splátkou při průměrné úrokové sazbě 5,61 % a průměrné ceně bytů 2,06 mil. Kč dosahovala 48,4 %.
 
Zpět

Realitní kancelář Pardubice nabízí zprostředkování prodeje rodinných domů, bytů, pozemků a komerčních realit. Zajistíme financování prostřednictvím hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření. Realitka Pardubice nabízí služby i pro Hradec Králové, Chrudim, kraj Vysočina a okolí. www.realitkapardubice.cz

Vyhledávání

© 2013 Všechna práva vyhrazena.