Hypotéky, úvěry a pojištění

Během nemoci nemusíte padnout na dno, ztráta příjmů jde pojistit

09.02.2014 20:49

Delší nemoc může pro mnoho lidí znamenat propad na finanční dno. Aby tomu tak nebylo a lidé se nemuseli spoléhat jen na výplatu nemocenské, nabízejí komerční pojišťovny možnost pojistit si vyplácení denních dávek při pracovní neschopnosti. V nabídce ho mají prakticky všechny pojišťovny.
Princip vyplácení denních dávek je jednoduchý - od určitého dne pracovní neschopnosti, který si předem sjednáte -, vám bude pojišťovna po dobu vaší nemoci vyplácet domluvenou denní dávku (resp. pojistné plnění). Ovšem nemyslete si, že budete mít pravidelný přísun peněz po celou dobu nemoci, pojišťovny výplatu dávek omezují na 365 dní.
„Maximální doba výplaty pojistného plnění za dlouhodobou pracovní neschopnost je 365 dní. Důvodem je to, že i stát ukončuje výplatu nemocenských dávek zhruba po roce, a pokud je osoba i nadále práceneschopná, řeší se následně stanovením příslušného stupně invalidity,” doplnil pro Právo Milan Káňa z Kooperativy.
U pojišťovny Generali se setkáte s výplatou denních dávek v délce až 730 dní, a to v případě, že si nastavíte požadavek na výplatu až od 62. dne nemoci. Pojišťovna ČS má maximální dobu nastavenu na 548 dní.

Denní dávky od 50 až do 6 tisíc korun

Rozpětí výše denních dávek má každá pojišťovna jiné. Bude-li vám stačit denně 50 korun, máte je mít - nabízejí Česká podnikatelská pojišťovna (ČPP), ČSOB Pojišťovna a Pojišťovna ČS. Pokud ale budete požadovat mnohem více, můžete uspět například u České pojišťovny (ČP), která v individuálním pojištění nabízí denní dávku až šest tisíc korun. Pojišťovna Uniqa maximální hranici dávky neomezuje.
Minimální a maximální výše denních dávek v jednotlivých pojišťovnách

    Allianz: od 100 do 2000 korun
    Česká podnikatelská pojišťovna: od 50 do 500 korun
    Česká pojišťovna: od 150 do 2000 korun, v individuálním pojištění až 6000 korun
    ČSOB Pojišťovna: od 50 do 4000 korun
    Generali: od 100 do 5000 korun
    ING: od 70 do 2000 korun
    Kooperativa: od 100 do 2000 korun
    Pojišťovna České spořitelny: od 50 do 3000 korun
    Uniqa: od 100 korun, horní hranice bez omezení

Každá z pojišťoven pro stanovení maximální výše denní dávky používá vlastní parametry výpočtu. Odvozují ji od čistého příjmu, který v práci pobíráte. Denní dávka by totiž společně s vyplácenou nemocenskou měla dorovnat klientův měsíční příjem.
Abyste se dostali na maximální možnou denní dávku, musíte mít skutečně nadstandardní příjmy. Například u ČP, která bude vyplácet denní dávku 6 tisíc korun, musí klient měsíčně brát více než 213 tisíc korun čistého. ČSOB Pojišťovna pro denní dávku 4 tisíce korun požaduje hrubý měsíční příjem 247 tisíc korun (kolem 162 tisíc korun čistého).
Pojišťovny proto velmi často po klientech doložení jejich příjmu chtějí, a to především v případech, kdy klient bude žádat o vyplácení vyšší denní dávky. V opačných případech, kdy klientovi postačí nižší denní dávka, pojišťovna příjem zkoumat nebude.
Jakou maximální denní dávku pojišťovny vyplácejí bez doložení příjmu

    Allianz: 200 korun (pro výplatu od 15. dne nemoci), 400 korun (od 29. dne), 600 korun (od 57. dne)
    Česká podnikatelská pojišťovna: 500 korun
    Česká pojišťovna: 300 korun
    ČSOB Pojišťovna: 500 korun
    Generali: 300 korun (manuální profese), 500 korun (ostatní profese)
    ING: 300 korun (zaměstnanec), 500 korun (OSVČ)
    Kooperativa: 500 korun
    Pojišťovna České spořitelny: 750 korun
    Uniqa: 500 korun

Výplata nejdříve od 15. dne nemoci

Pro výplatu denních dávek mají pojišťovny i další podmínky. Jednou z nich je věk pojištěného. Minimální vstupní věk je 18 let a maximální se pohybuje kolem 58 až 70 let.
Abyste na výplatu denních dávek měli nárok, nesmíte onemocnět ihned po uzavření pojištění. Pojišťovny požadují dvouměsíční (Pojišťovna ČS) až tříměsíční čekací dobu (nevztahují ji ale na úraz), než vám vznikne nárok na výplatu dávek.
Nejdříve, kdy vám pojišťovny začnou vyplácet denní dávky, je 15. den nemoci. Setkáte se i s dalšími variantami (například výplata od 22. dne, od 29. dne či třeba od 57. dne apod.). Pochopitelně čím pozdější den si nastavíte, tím pro vás bude pojištění levnější.

Zdroj: https://www.novinky.cz/finance/325768-behem-nemoci-nemusite-padnout-na-dno-ztrata-prijmu-jde-pojistit.html

Zpět

Realitní kancelář Pardubice nabízí zprostředkování prodeje rodinných domů, bytů, pozemků a komerčních realit. Zajistíme financování prostřednictvím hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření. Realitka Pardubice nabízí služby i pro Hradec Králové, Chrudim, kraj Vysočina a okolí. www.realitkapardubice.cz

Vyhledávání

© 2013 Všechna práva vyhrazena.