Hypotéky, úvěry a pojištění

Banky drží úroky uměle vysoko. Nikdo je ale účinně nekontroluje

24.03.2015 09:30
Sazba mnoha hypoték a firemních úvěrů neodpovídá realitě.
Dnešní praxi ministerstvo financí kritizuje, nemá však příliš možností, jak zasáhnout.
Problém se sazbou PRIBOR, od jejíž výše se odvíjejí splátky úvěrů v hodnotě stovek miliard korun, spočívá v tom, že si ji banky stanovují samy a nikdo je účinně nekontroluje.
Lidé i firmy v Česku si od bank půjčují za rekordně nízké úroky. Mohly by být ale ještě nižší a lidé, například ti s hypotékou s pohyblivým úrokem, by díky tomu ušetřili tisíce korun ročně. Pro firmy by to znamenalo úspory v řádech stovek milionů. Pokud by ovšem o nejdůležitější sazbě tuzemského finančního systému rozhodoval trh, a ne šest bankéřů.
Dnešní praxi ministerstvo financí kritizuje, nemá však příliš možností, jak zasáhnout. Problém se sazbou PRIBOR, od jejíž výše se odvíjejí splátky úvěrů v hodnotě stovek miliard korun, spočívá v tom, že si ji banky stanovují samy a nikdo je účinně nekontroluje. „Má zásadní dopad na náklady financování podniků,“ osvětluje význam sazby náměstek ministra financí a bývalý bankéř Martin Pros. Podle něj hodnota sazby, která má vyjadřovat, za kolik si banky půjčují mezi sebou, neodpovídá podmínkám na trhu.
 
Zpět

Realitní kancelář Pardubice nabízí zprostředkování prodeje rodinných domů, bytů, pozemků a komerčních realit. Zajistíme financování prostřednictvím hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření. Realitka Pardubice nabízí služby i pro Hradec Králové, Chrudim, kraj Vysočina a okolí. www.realitkapardubice.cz

Vyhledávání

© 2013 Všechna práva vyhrazena.